Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Z opracowania Instytutu Nowej Europy „Farmaceutyczny wyścig narodów” wynika, że Polska miałaby szansę stać się czwartym największym eksporterem leków na świecie z 7,2-proc. udziałem w eksporcie światowym, mimo że obecnie znajduje się wśród państw o najniższym poziomie bezpieczeństwa lekowego. Odpowiednio wzmocniona przedsiębiorczość pozwoliłaby szybko przyspieszyć rozwój sektora – mogłoby się to odbyć poprzez dofinansowanie rozwoju i badań czy rozwiązanie pozwalające korzystać m.in. ze środków unijnych.
–Wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział stworzenie listy schorzeń, których występowanie u dziecka będzie skutkowało wydaniem orzeczenia o niepełnosprawności na maksymalny czas. Nie wiadomo jednak, jakie schorzenia znajdą się na liście i od kiedy będzie stosowana.
–Nowelizacja ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego zakłada, obok m.in. monitoringu pomieszczeń, w których leżą izolowani pacjenci, oraz zmian w zakresie stosowania przymusu bezpośredniego, wprowadzenie zmian w terminologii stosowanej w przepisach, która zdaniem autorów jest archaiczna i może przyczyniać się do stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Ustawa ma wejść w życie w IV kw. br.
Rzeczpospolita
–Z odpowiedzi resortu zdrowia na interpelację poselską wynika, że prawo nie określa maksymalnego czasu pobytu na szpitalnym oddziale ratunkowym, nie ma bowiem takiej potrzeby. W efekcie na decyzję lekarza dyżurnego o skierowaniu pacjenta na leczenie na innym oddziale można czekać nawet kilka dni. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski najważniejsze jest, aby osobom w nagłym stanie zagrożenia zdrowia świadczenia były udzielane niezwłocznie.