Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Zakłada ona dodanie nowej kategorii świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży, związanych z diagnostyką genetyczną ambulatoryjną lub szpitalną. Szybsze przeprowadzanie badań genetycznych ma zapobiec powtarzającym się hospitalizacjom. Środki z Funduszu mają także służyć finansowaniu nieobowiązkowych szczepień.
–Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów są przepisy umożliwiające reglamentację leków. To próba rozwiązania problemu, jakim są trudności z zakupem niektórych preparatów, m.in. przeciwbólowych czy na cukrzycę. Przepisy mają ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia czy wyrobów medycznych, możliwą do wydania pacjentowi w określonym czasie lub wskazaniu.
Dziennik Gazeta Prawna
–Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak radziły sobie 23 szpitale dysponujące łóżkami covidowymi (od kilku do prawie dwustu) w okresie od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 r. Z raportu wynika, że choć szpitale wprowadziły pewne zmiany organizacyjne, to nie zawsze zapewniały one właściwe funkcjonowanie placówek i oddzielenie pacjentów zakażonych Covid-19 od pozostałych chorych. Ponadto personel nie był regularnie i przesiewowo testowany w kierunku obecności SARS-CoV-2.
–Z projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, zakładającego, że część świadczeń finansowana dotąd przez budżet państwa będzie opłacana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wynika, że także całość finansowania systemu ratownictwa medycznego przejmie NFZ, co zdaniem ekspertów jest największą zmianą, mowa bowiem o kwocie rzędu 3 mld zł.