Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 17-21 października.
RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH
Projekt ustawy o zawodach lekarza i dentysty: Zapowiadany rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje rozwiązania, których rzeczywistym skutkiem będzie uszczuplenie w przyszłym roku środków Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł, wynika z szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Pandemia koronawirusa: Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w okresie 13-19 października 2022 r. wyniosła 9 711. Od początku pandemii łącznie wykonano 57 204 467 szczepień, podało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 6 330 904 osoby. W dniach 13-19 października br. wykonano ponad 62 tys. testów na koronawirusa, łącznie wykonano ich ponad 37,5 mln. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 568 121, zaszczepionych dawką przypominającą – 14 475 612.
ROZWÓJ BIZNESÓW
Airway Medix: Akcjonariusze zgodzili się na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu na emisję do 11,6 mln akcji serii E z całkowitym lub częściowym pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, podała spółka. Jednocześnie akcjonariusze postanowili o emisji do 8,7 mln warrantów subskrypcyjnych „przeznaczonych do objęcia przez osoby, które są pracownikami, współpracownikami, kontrahentami lub są istotnie zaangażowane w działalność spółki”. Jeden warrant będzie uprawniał do objęcia jednej akcji serii F, podano w uchwałach.
Mofema: Planuje zadebiutować na NewConnect w przyszłym roku, poinformował prezes Leszek Wójcik.
PGF: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył ponad 4 mln zł kary na spółkę Polska Grupa Farmaceutyczna, podał Urząd. Postępowanie przeprowadzone przez prezesa UOKiK wykazało, że Polska Grupa Farmaceutyczna nadmiernie opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Przedmiotem działalności ukaranego przedsiębiorcy jest hurtowa sprzedaż leków i wyrobów farmaceutycznych.
Mabion: Uzyskał zgodę na kredyt o wartości 15 mln USD od komitetu kredytowego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) m.in. na rozbudowę zakładu w Konstantynowie Łódzkim na na okres 2 lat, podała spółka.
Medicalgorithmics: Pełne wykorzystanie know-how połączonego Medicalgorithmics oraz Kardiolytics, wnoszonego w ramach objęcia akcji Medicalgorithmics przez Biofund, pozwoli do 2025 r. stworzyć kompletne portfolio technologii, obejmujące „wszystkie etapy podróży pacjenta kardiologicznego”, podała spółka. Na 2023 r. planowana jest połączona oferta produktów Kardiolytics i Medicalgorithmics (KL-MDG), podano dalej.
PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE
Molecure: Uzyskało od właściwej komisji bioetycznej pozytywną opinię w zakresie przeprowadzenia badania klinicznego fazy I dla związku OATD-02, podała spółka. Badanie zostało zaplanowane na 24 miesiące i ma rozpocząć się w 2022 r.
Molecure: Podjęło decyzję o złożeniu do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oświadczenia o jednostronnym rozwiązaniu umowy o dofinansowanie projektu „Opracowanie kandydata na lek 'first-in-class’ w terapii przeciwnowotworowej w oparciu o substancje czynne blokujące YKL-40”, podała spółka. Ocenia, że w związku z rozwiązaniem umowy nie będzie zobowiązana do zwrotu żadnych środków.
Medicalgorithmics: Zawarł z SysteMedic umowę dotyczącą dystrybucji swoich produktów i rozwiązań na rynku izraelskim, podała spółka. Zawarcie kontraktu z SysteMedic to jeden z pierwszych efektów planowanego wzmocnienia portfolio spółki o technologię wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji Kardiolytics, poprzez współpracę podjętą z Biofund, podkreślono.
Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, ISBiznes.pl oraz informacje ze spółek i organizacji
(ISBnews/ISBzdrowie)