Udana operacja rzadkiego guza szyi w Klinice Otolaryngologii CMKP

sala operacyjna, dwóch lekarzy pochyla się nad pacjentem
SEG 2025

Zespół lekarzy Kliniki Otolaryngologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pod kierownictwem prof. CMKP Karoliny Dżaman oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM pod kierownictwem doc. Piotra Myrchy przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi u 23-letniego pacjenta.

Mężczyzna zgłosił się do Kliniki Otolaryngologii CMKP z powodu wolno rosnącego guza szyi, który ograniczał mu poruszanie głową i przeszkadzał w uprawianiu sportów oraz powodował defekt estetyczny. Po wykonaniu badań obrazowych: USG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej z kontrastem okazało się, że pacjent ma guza – przyzwojaka zlokalizowanego w rozwidleniu tętnicy szyjnej wspólnej. W 10 proc. przypadków guz ten może być uwarunkowany genetycznie, co miało miejsce także w tym przypadku, gdyż podobny nowotwór w przeszłości stwierdzono u ojca i cioci pacjenta.

Początkowo przyzwojaki nie dają żadnych objawów. W miarę jak rosną pojawia się guz na szyi, najczęściej poniżej kąta żuchwy. Jeśli przyzwojak osiągnie duże rozmiary, może uciskać sąsiadujące narządy. Przyzwojaki rosną początkowo w rozwidleniu tętnicy szyjnej, rozpychając się pomiędzy tętnicą szyjną wewnętrzną a zewnętrzną. W miarę dalszego wzrostu zaczynają obejmować te tętnice i w końcu całkowicie je obrastają. Na ogół są to guzy łagodne, ale w około 10 proc. przypadków mogą ulec przemianie w nowotwór złośliwy.

Przyzwojaki tętnicy szyjnej zwane są także kłębczakami. Rozwijają się z ciałek przyzwojowych, czyli grupy komórek zlokalizowanych w rozwidleniu tętnicy szyjnej, jednej z najważniejszych tętnic organizmu, prowadzącej krew do ośrodkowego układu nerwowego. Wycięcie guza wiąże się z częściowym usunięciem naczynia i ryzykiem zagrażającego życiu krwawienia oraz udaru mózgu.

Przyzwojak tętnicy szyjnej (paraganglioma) to rzadki nowotwór. Stanowi ok. 0,6 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi oraz 0,03 proc. wszystkich nowotworów.

W operacji wzięła udział prof. Karolina Dżaman z Kliniki Otolaryngologii CMKP oraz zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w składzie: doc. Piotr Myrcha, dr Dawid Siemieniuk, dr Bartłomiej Kozdój.

Kapitał na Zdrowie