Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Przedsiębiorcy w najbliższych dniach zamierzają wystąpić z apelem do resortów zdrowia i rodziny oraz do ZUS o podjęcie pilnych prac nad zmianami legislacyjnymi dotyczącymi teleporad. Wynika to z faktu, że proces otrzymania e-zwolnienia uległ wypaczeniu ze względu na łatwy dostęp do nich i możliwość opłacenia usługi online.
–Senacka komisja zdrowia zarekomendowała ok. 45 poprawek do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Wśród nich wymieniono m.in. włączenie opieki paliatywnej do definicji opieki onkologicznej oraz usunięcie kontrowersyjnych przepisów dot. farmaceutyków.
Rzeczpospolita
–Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła lek lecanemab w ramach przyspieszonej procedury zatwierdzania do leczenia choroby Alzheimera. Badania wykazały, że lek spowalnia postęp choroby w jej wczesnym stadium.
Puls Biznesu
–Firmy biofarmaceutyczne podkreślają, że wysokie ceny leków pozwalają sfinansować prace badawczo-rozwojowe nad kolejnymi produktami, jednak z analiz zespołu dr. Arisa Angelisa z London School of Hygiene and Tropical Medicine, przedstawionych w “BMJ”, wynika, że w latach 1999–2018 15 największych wydało więcej na sprzedaż i administrację niż na rozwój, a nowe leki miały niewielką lub żadną przewagę nad już istniejącymi.