Biopododny Ozempic już czeka na wejście na rynek

Chińska firma Hangzhou Jiuyuan Gene Engineering opracowała lek z grupy GLP-1 biopodobny w stosunku do bijącego rekordy popularności blockbustera Ozempic firmy Novo Nordisk. Na razie chiński producent nie może rozpocząć produkcji póki nie wygaśnie na początku 2026 roku ochrona patentowa na Ozempic w Chinach. Ale jeśli patent nie zostanie odnowiony wówczas na rynku globalnym, nie tylko chińskim, pojawi się tania wersja leku GLP-1.

Hangzhou Jiuyuan Gene Engineering już złożył wniosek o sprzedaż swojego leku w Chinach.

Preparat o nazwie Jiyoutai, podobnie jak Ozempic, jest przeznaczony do kontrolowania poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Chiny od dwóch dekad mają duże problemy otyłością osób po 30. roku życia oraz dzieci. Napędza to popyt na leki z grupy GLP-1, takie jak Ozempic. Według „Wall Street Journal” rynek leków GLP-1 w Chinach w 2023 r. wyniósł około 1,7 mld dolarów – większość to przy tym leki receptowe.

Sprzedaż Ozempic w Chinach wzrosła w 2023 roku dwukrotnie do poziomu 4,8 mld koron duńskich, czyli 694 mln dolarów, co stanowi 5% sprzedaży globalnej tego leku wynoszącej 95,7 mld koron. Ozempic jest najlepiej sprzedającym się lekiem przeciwcukrzycowym na świecie, przy czym popyt napędzają nie diabetycy, a osoby pragnące schudnąć ponieważ takie jest działanie terapeutyku, podobnie jak wszystkich terapeutyków z grupy GLP-1, jak choćby innego blockbustera tej grupy – Wegovy. Oba zawierają bowiem ten sam składnik: czynny semaglutyd.

Novo Nordisk wiedząc o zagrożeniu utratą patentu w Chinach chce jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek Wegovy w wersji przeznaczonej specjalnie do odchudzania. Według Reuters, obecnie opracowywane jest ponad 100 podobnych leków ukierunkowanych na kontrolę cukrzycy i otyłość, m.in. koncern Eli pracuje nad wprowadzeniem na chiński rynek własnego leku odchudzającego we współpracy z lokalną firmą Innovent.

Marek Meissner, ISBiznes