Captor Therapeutics kończy przygotowania kapsułek z lekiem i liczy na złożenie wniosku o rozpoczęcie badań klinicznych w ramach projektu CT-01 w I połowie bieżącego roku, poinformował prezes Tom Shepherd.
W ramach projektu CT-01 Captor Therapeutics zakończyła wszystkie niezbędne badania toksykologiczne oraz produkcję substancji aktywnej przeznaczonej do leczenia raka wątrobowokomórkowego. Dzięki wsparciu ICON, światowego lidera w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w opiece zdrowotnej oraz organizacji badań klinicznych (CRO), spółka pozyskuje ośrodki kliniczne w Europie, podano.
„Zainteresowanie było tak znaczące, że nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych udziałem we wstępnych badaniach. To świadczy o dużej potrzebie nowych metod leczenia tej choroby. Aktualnie kończymy przygotowania kapsułek z lekiem, co pozwoli nam na złożenie wniosku o rozpoczęcie badań klinicznych jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Ta chwila otworzy przed nami nowe szanse rozwojowe, nie tylko w obszarze biotechnologii, ale także na rynku kapitałowym. Postępy w rozwoju naszych kluczowych projektów skłaniają nas do optymistycznego spojrzenia na najbliższe miesiące, również w kwestii możliwości nawiązania partnerstw z podmiotami zagranicznymi” – powiedział Shepherd, cytowany w komunikacie.
W ramach projektu CT-03, koncentrującego się na degradacji białka MCL-1, unikalnym podejściu w terapii nowotworów układu krwionośnego, limfatycznego oraz guzów litych, firma zbliża się do momentu uruchomienia pakietu IND, który następnie umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych, wskazano dalej.
„Rozwijany w ramach projektu kandydat na lek jest obecnie jedynym degraderem białka MCL-1 rozwijanym przez przemysł farmaceutyczny. Dzięki temu widzimy olbrzymią szansę na rozwój cząsteczki typu 'first-in-class’ dla tego niezwykle ważnego celu molekularnego w leczeniu nowotworów” – podkreślił członek zarządu, dyrektor naukowy dr Michał Walczak.
W przypadku CT-02, CT-05 potwierdzona została wysoka efektywność i selektywność związków w degradacji określonych celów molekularnych.
„W 2023 r. firma uzyskała dane in vitro, jak i wstępne dane in vivo dotyczące CT-02 i CT-05, które potwierdziły wysoką efektywność i selektywność tych związków w degradacji określonych celów molekularnych. Te odkrycia przyciągnęły uwagę dużych firm farmaceutycznych. W odpowiedzi, w kontekście projektu CT-02, firma postanowiła wyodrębnić dwie nowe inicjatywy lekowe, z uwagi na wydajność dwóch różnych serii molekularnych. Jedna z nich jest skierowana na leczenie chorób zapalnych mózgu, druga zaś skupia się na leczeniu ogólnoustrojowych chorób autoimmunologicznych. To z kolei zapoczątkowało rozmowy o współpracy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi zarówno terapią systemową, jak i terapią skierowaną do ośrodkowego układu nerwowego” – czytamy w komunikacie.
Obecnie Captor Therapeutics aktywnie poszukuje partnerów do współpracy nad projektem CT-05 oraz oboma inicjatywami w ramach CT-02, aby skoncentrować swoje zasoby badawcze przede wszystkim na projektach CT-01 i CT-03, podsumowano.
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w opracowywaniu leków opartych na technologii Targeted Protein Degradation (TPD) do leczenia chorób o wysokich niezaspokojonych potrzebach medycznych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
(ISBnews)