Prof. Targowski: Zainwestujmy w zdrowie seniorów szczepiąc ich

„Wszystkim nam zależy na długim, zdrowym i aktywnym życiu. A aktywizacja seniorów to także objęcie ich takimi działaniami jak kalendarz szczepień dla seniorów. Dlatego cieszą mnie takie inicjatywy jak ta Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (jego eksperci opracowali kalendarz szczepień dorosłych o czym pisaliśmy: Powstał kalendarz szczepień dla dorosłych – przy. red.)” – uważa prof. dr hab. Tomasz Targowski, kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii.

Odnosząc się do tzw. listy 65+ mówił: „Na pewno byłbym za sukcesywnym obniżaniem ceny szczepień przeciwko RSV, bo już mamy takie możliwości, czy chociażby przeciwko półpaścowi. Choroby układu oddechowego u osób starszych czy wspomniany półpasiec to schorzenia niezwykle groźne, dające liczne powikłania w starszej populacji”.

Szczepionka przeciw półpaścowi jest dostępna w Polsce od 2023 roku, a szczepienie jest obecnie zalecane wszystkim osobom już po ukończeniu 50. roku życia, gdyż układ odpornościowy słabnie wraz z wiekiem. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2024 r. preparat dostępny jest w aptekach z odpłatnością 50% dla pacjentów w wieku 65 lat i starszych z określonymi chorobami współistniejącymi.

Warto też powiedzieć, że Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat zanotowaliśmy wzrost liczby 80-latków o 100% . Za 16 lat w Polce osoby 80+ będą stanowiły już 9% populacji. Z kolei dzisiaj mamy 6-7 tysięcy 100-latków – w ciągu 20 lat ich liczba zwiększy się dziesięciokrotnie.

„To oznacza, że jest ostatni moment żeby pomyśleć o polityce senioralnej. Teraz jest czas na wdrażanie rozwiązań. Jeśli nie zmierzymy się z tym tematem teraz to nie dźwigniemy tego tematu potem” – podkreśla dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

A jakie szczepienia są rekomendowane dla osób w wieku 65+? Po pierwsze, szczepienie przeciw grypie. Po drugie szczepienie przeciwko pneumokokom, chroniące przed pneumokokowym zapaleniem płuc, które u dorosłych stanowi poważne zagrożenie. W tym wypadku jest możliwość skorzystania z bezpłatnej szczepionki, która ma pełną refundację u osób z chorobami towarzyszącymi.

Kolejna jest szczepionka przeciw półpaścowi. Na tę uciążliwą chorobę narażony jest co trzeci dorosły, który w przeszłości chorował na ospę wietrzną, a jej przebieg często łączy się z długotrwałym uporczywym bólem, spowodowanym powikłaniami w formie neuralgii półpaścowej.

Półpasiec to nie tylko swędząca wsypka. Półpasiec może powodować także silny ból, który może utrzymywać się nawet latami. Choroba ta jest odpowiedzialna za wystąpienie szeregu groźnych powikłań, m.in. trwałego uszkodzenia wzroku, upośledzenia słuchu, porażenia nerwu twarzowego, zapalnie opon mózgowych, blizny i przebarwienia skóry. Półpasiec może też powodować udar niedokrwienny mózgu, aseptyczne zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia, zespół Guillaina-Barrégo, a także ból neuropatyczny trwający powyżej 90 dni, zwany neuralgią popółpaścową. Ryzyko takich powikłań rośnie wraz z wiekiem.

Warto też doszczepiać się co 10 lat dawką przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Poza tym każdy dorosły powinien wiedzieć, czy w przeszłości był szczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (jeśli nie – uzupełnić to szczepienie). Ponadto lekarze radzą zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, zwłaszcza gdy często przebywa się na świeżym powietrzu. Choroba ta należy do najczęstszych neuroinfekcji w Polsce i w swojej najcięższej postaci dotyka najczęściej seniorów. W przypadku planowanych podróży konieczne jest przyjmowanie szczepień zalecanych związanych z dalekimi podróżami.

„Zainwestujmy w zdrowie seniorów. A szczepienia są przecież najtańszą formą profilaktyki” – apeluje prof. Tomasz Targowski.

Zanotowano podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2024