BioResearch Pharma planuje przeprowadzić IPO nowych akcji i zadebiutować na NewConnect

BioResearch Pharma planuje przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO) akcji nowej emisji serii D i zadebiutować na rynku NewConnect, podała spółka. Fundusze z emisji akcji w ramach IPO wesprą finansowanie badań fazy przedklinicznej projektów BRP-011 i BRP-007 do końca 2025 r. i finansowanie kosztów ogólnych działalności spółki.

Spółka finalizuje prace nad memorandum informacyjnym na potrzeby oferty, a koordynatorem jest Dom Maklerski Navigator, podano.

„Spółka pracuje nad kandydatem na lek do stosowania miejscowego w łysieniu androgenowym (BRP-011) oraz kandydatem na lek miejscowy w łuszczycy (BRP-007). Oba repozycjonowane produkty oparte są na znanych, przebadanych substancjach, które wykazały już bezpieczeństwo u ludzi. Długoterminowym celem strategicznym BioResearch Pharma S.A. jest komercjalizacja obu innowacyjnych projektów: BRP-011 oraz BRP-007 po zakończeniu fazy I badań klinicznych (której zakończenie planowane jest do końca 2026 roku), poprzez nawiązanie współpracy z partnerami strategicznymi z branży farmaceutycznej” – czytamy w komunikacie.

„Pozyskanie funduszy z emisji akcji w ramach oferty wesprze finansowanie badań fazy przedklinicznej projektów BRP-011 i BRP-007 do końca 2025 r. i finansowanie kosztów ogólnych działalności spółki, co powinno zakończyć ten etap rozwoju projektów i tym samym pozwolić na przejście do badań klinicznych w fazie I” – czytamy dalej.

Spółka koncentruje się na działaniach badawczo-rozwojowych terapii dermatologicznych, w oparciu o model repozycjonowania leków (drug repurposing), czyli rozwoju leków przy wykorzystaniu znanych, przebadanych substancji leczniczych w nowych wskazaniach terapeutycznych i z wykorzystaniem nowych dróg podania. Spółka skupiła się na stworzeniu leków o zastosowaniu miejscowym stosowanych w dermatologii, świadomie wybierając ten obszar medycyny. Ryzyko badawcze leków stosowanych w dermatologii, których aplikacja stosowana na skórę jest bezpieczna i daje szansę na poprawę jakości życia milionom pacjentów, jest znacznie niższe niż w przypadku badań nad lekami podawanymi systemowo (np. doustne, dożylne), podano także.

„Nasze projekty dermatologiczne stosowane miejscowo, kandydaci na lek na łysienie oraz lek na łuszczycę mają na celu zaspokojenie istniejących potrzeb medycznych z myślą o poprawie jakości życia pacjentów. Koncentracja na poprawie jakości życia, a nie ratowaniu życia pacjentów przyspiesza proces regulacyjny. Dodatkowo nasza unikalna strategia repozycjonowania pozwala nam przyspieszyć rozwój innowacyjnych terapii dermatologicznych nawet 3-krotnie w porównaniu z tradycyjnym modelem R&D nowych leków. To obniża ryzyko i koszty, dając szansę na szybszą komercjalizację i wprowadzenie skutecznych produktów na rynek” – powiedział prezes BioResearch Pharma Łukasz Zybaczyński, cytowany w komunikacie.

Repozycjonowanie umożliwia przyspieszenie procesu rozwoju leków nawet 3-krotnie oraz obniżenie nakładów i ryzyka w porównaniu z tradycyjnym modelem opracowywania nowych leków. Proces prac R&D w przypadku leków repozycjonowanych przebiega odmiennie niż w przypadku prac nad opracowaniem nowych produktów leczniczych. Składa się z trzech etapów: badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych. Repozycjonowanie nowych leków może umożliwić pomijanie niektórych badań toksykologicznych i przedklinicznych, ponieważ już istniejące dane kliniczne i bezpieczeństwa wykazanego u ludzi z poprzednich badań mogą być wykorzystane w procesie rozwoju regulacyjnego i certyfikacji. W efekcie model repozycjonowania zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia wprowadzenia nowych terapii na rynek, wyjaśniła spółka.

BRP posiada międzynarodowe patenty chroniące opracowywane innowacje. Ochrona patentowa BRP-011 obejmuje 15 krajów Europy, w tym Wielką Brytanię, z kolei BRP-007 obejmuje kraje Europy, w tym Wielką Brytanię, a także USA i Australię. jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, Harvard Medical School, INSERM.

BioResearch Pharma jest firmą farmaceutyczną, specjalizującą się w nowatorskich terapiach dermatologicznych, podawanych miejscowo. Spółka została założona w 2021 r. przez Łukasza Zybaczyńskiego i profesor Katarzynę Koziak. Największym akcjonariuszem spółki jest Marian Popinigis. Marian Popinigis to współtwórca i były prezes biotechnologicznej spółki Blirt (sprzedanej w 2022 roku gigantowi z branży life science Qiagen). Jest także współtwórcą giełdowej spółki Mercor i Ambient System.

(ISBnews)