OZZL chce walczyć z mobbingiem wśród lekarzy

„80% lekarzy zetknęło się z mobinngiem, 50% mogło doświadczyć go osobiście” – twierdzi Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), który przygotował kampanię „Zatrzymaj mobbing!”. To nie jest pierwsza inicjatywa związku w tej sprawie.

Od grudnia 2022r. w ramach Zarządu Krajowego OZZL działa Komisja ds. Przeciwdziałania Mobbingowi i Dyskryminacji. Na stronie związku w specjalnej zakładce można znaleźć najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące tej kwestii. ZK OZZL uruchomił adres mailowy, na którym członkowie związku mogą uzyskać pomoc (komisja_mobbing@ozzl.org.pl).

„Mobbingu może doświadczyć każdy pracownik, również lekarz. W naszym zawodzie zachowania mobbingowe mogę przynieść jednak szczególnie tragiczne w skutkach konsekwencje. Osoba mobbingowana wypala się zawodowo, może popełniać błędy a to obniża jakość udzielanych świadczeń i wpływa na bezpieczeństwo pacjenta” – wyjaśnia Grażyna Cebula -Kubat, przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL.

Ochrona zdrowia to branża bardzo obciążająca ludzi w niej pracujących (praca na kilku etatach). Stres, duża odpowiedzialność wynikająca ze specyfiki tej pracy, brak stabilności prawnej a z drugiej strony przestarzałe zarządzanie podmiotami leczniczymi oraz klimat panujący w wielu placówkach

„W Polsce przez wiele lat mówiło się o panującej w wielu organizacjach kulturze folwarcznej, która jest hierarchiczna, decyzje w niej podejmowane autorytarnie. W takiej kulturze bardzo ważne jest utrzymanie status quo. O ile ta kultura jest w zdecydowanym odwodzie to w ochronie zdrowia wciąż jeszcze w wielu miejscach trwa a mobberzy czują się wciąż silni i bezkarni. Stąd osobom mobbingowanym jest szczególnie trudno walczyć o swoje prawa” – komentuje Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania.

„Zjawisko mobbingu — jako, że jest zjawiskiem co do zasady społecznym — wymyka się zero-jedynkowej logice. Ta właściwość powoduje, że często powątpiewamy w jego obecność. Osoba wewnątrz przemocowego systemu często go nie zauważa. Poszkodowani wstydzą się, nie uważają się godnymi pomocy. Tymczasem sprawcy przemocy czują się niezrozumieni, niewłaściwie oceniani. Dlatego tak ważne jest sięgnąć po pomoc spoza systemu” – dodaje Joachim Budny, lekarz psychiatra, szef Regionu Mazowieckiego OZZL.

W aktualnej kampanii Region Mazowiecki przypomina, czym dokładnie jest mobbing. Podpowiada co jest mobbingiem, a co nim nie jest. Przypomina również, że Ustawodawca zobowiązuje pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi, np. poprzez stworzenie wewnętrznych przepisów, powołanie komisji antymobbingowej.

Region Mazowiecki OZZL uruchomił dodatkowy kontakt, pod którym lekarze z Mazowsza mogą zwracać się w sprawie mobbingu, https://ozzlmazowsze.org.pl/2024/04/08/zatrzymaj-mobbing/

Związek zamierza także zachęcać do zmian w ramach Rady Ochrony Pracy (organ zarządczy PIP przy Marszałku Sejmu), by włączyć przedstawicieli lekarzy do tego organu, i zmienić procedury PIP celem zwiększenia jej efektywności i odciążenia sądów.

Mobbing jest pojęciem zdefiniowanym prawnie, zgodnie z art. 94 § 2 Kodeksu Pracy i oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.