Synektik: Roboty Symani będą 'ważnym uzupełnieniem’ oferty w obszarze robotyki medycznej

sala operacyjna, dwóch lekarzy przy konsoli robota chirurgicznego da Vinci siedzą tyłem

Roboty Symani, które znajdą się w dystrybucji Synektik dzięki umowie z Medical Microinstruments (MMI), stanowić będą ważne uzupełnienie oferty Grupy Synektik w obszarze robotyki medycznej, podała spółka.

„Roboty Symani stanowić będą ważne uzupełnienie oferty Grupy Synektik w obszarze robotyki medycznej. Giełdowa Grupa jest wyłącznym dystrybutorem systemów robotyki chirurgicznej da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji, gdzie już dzisiaj wykonywanych jest ponad 11 tysięcy zabiegów chirurgicznych rocznie z udziałem około 80 robotów. Synektik jest również dystrybutorem robotycznych systemów ZAP-X do radiochirurgii oraz robotycznych rozwiązań dla aptek szpitalnych” – czytamy w komunikacie.

Synektik podał dziś, że podpisał umowę o współpracy z Medical Microinstruments (MMI) – amerykańskim producentem innowacyjnych rozwiązań robotycznych dla mikrochirurgii. Na mocy porozumienia Grupa Synektik zostaje wyłącznym dystrybutorem systemów robotycznych do mikrochirurgii Symani w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii. Zgodnie z umową, Grupa Synektik odpowiada m.in. za sprzedaż oraz serwis systemów robotycznych, sprzedaż instrumentów do nich oraz szkolenia operatorów systemów. Umowa będzie obowiązywać przez okres 3 lat, z opcją przedłużenia na kolejne 3 lata.

„Partnerstwo z Medical Microinstruments wpisuje się w misję naszej firmy i strategię jej długoletniego rozwoju, której istotą są działania na rzecz zwiększania dostępu do najnowszych technologii w opiece zdrowotnej w Polsce i w regionie. Systemy Symani wprowadzają nową jakość w obszarze mikrochirurgii, umożliwiając korzystającym z nich chirurgom wykonywanie wyjątkowo precyzyjnych zabiegów, istotnie ograniczając ryzyko błędów w tych wymagających precyzji procedurach. Pacjenci i pacjentki m.in. z obrzękami limfatycznymi, potrzebą rekonstrukcji po radyklanej mastektomii, po urazach kończyn i potrzebie ich rekonstrukcji oraz przy nowotworach głowy i szyi będą w przyszłości mogli skorzystać z możliwości, jakie daje system robotyczny Symani. Wachlarz zastosowań obejmuje także mikrochirurgię dla najmłodszych pacjentów” – skomentował założyciel i prezes Synektik Cezary Kozanecki, cytowany w komunikacie.

Robot Symani jest pierwszym tego rodzaju systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów mikrochirurgicznych i supermikrochirurgicznych w obrębie naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych.

„Łączy w sobie najmniejsze na świecie, 3-milimetrowe mikroinstrumenty nadgarstkowe z technologiami redukcji drżenia i skalowania ruchu. Umożliwia chirurgom wykonywanie zabiegów na małych, delikatnych strukturach anatomicznych na poziomach mikro i supermikro w wygodnej pozycji siedzącej. System Symani może 20-krotnie spowolnić ruchy ręki operatora, eliminując nawet minimalne wibracje z jego dłoni” – czytamy w komunikacie.

Grupa Synektik dostarcza rozwiązania informatyczne, nowoczesną technologię oraz pełen zakres usług i wsparcia dla placówek medycznych, w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik powstał w 2001 roku, od 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)