Polityka senioralna bez szczepień nie istnieje

„Opieka geriatryczna leży. Brakuje lekarzy, placówek i łóżek geriatrycznych. Musimy uporządkować opiekę długoterminową” – wylicza Michał Modro, Wiceprzewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Rynku Aptecznego BCC, Ekspert Krajowej Izby Domów Opieki (KIDO). – „W tym kontekście zyskuje na znaczeniu profilaktyka. Musimy postawić na zdrowe starzenie się, bo inaczej system opieki zdrowotnej nie wytrzyma”.

A warto przypomnieć, że jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie, a mamy zaledwie 1 łóżko opieki długoterminowej na 1 tys. mieszkańców. „Nie jesteśmy przygotowani” – przyznaje Modro.

Jak twierdzi rząd widzi ten problem, stąd m.in. prace nad bonem senioralnym. Planowane jest także dotarcie do seniorów z akcjami profilaktycznymi poprzez IKP (Internetowe Konto Pacjenta – przyp. red.).

„Konieczne jest rozpowszechnienie wiedzy o szczepieniach wśród dorosłych, dlatego to bardzo dobry pomysł. Powinien w ogóle powstać obowiązkowy kalendarz szczepień dla dorosłych, szczególnie dla seniorów. Dzisiaj wszystkie te szczepienia są jedynie zalecane. W dodatku nawet jeśli już nam się uda namówić seniora do zaszczepienia się to często barierą okazują się finanse” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, Kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Krajowy Konsultant w dziedzinie geriatrii.

„Brak refundacji oznacza, że nigdy nie zbudujemy kultury szczepień, profilaktyki i ciągle będziemy się zgłaszać do lekarza tylko kiedy coś nam będzie dolegało. A zapominamy o tym, że zachorowanie na np. grypę u osoby ze szpiczakiem może spowodować konieczność przerwania leczenia czy wręcz wykluczenie z programu lekowego. Albo spowodować, że taki senior położy się do łóżka z którego już nie wstanie” – uzupełnia Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej, Wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

„Szczepienia u seniorów, szczególnie tych obarczonych wielochorobowością, są koniecznością. Nie wykorzystujemy potencjału jakie dają szczepienia” – dodaje dr hab. n. med., prof. NIZP-PZH Ewa Augustynowicz, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH-PIB.

Wśród rekomendowanych szczepień dla osób powyżej 18 roku życia znajdują się te przeciw grypie, pneumokokom, COVID-19; preparaty przypominające przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi; przeciw WZW typu B (dla osób do tej pory niezaszczepionych), a także nowe szczepionki przeciw RSV i półpaścowi. Tylko szczepionka przeciw grypie jest dla osób starszych darmowa, ta przeciw pneumokokom i półpaścowi, która jest refundowana w 50%. Tymczasem eksperci podkreślają, że z punktu widzenia zdrowia publicznego korzyści przyniosłoby jej bezpłatne udostępnianie osobom starszym oraz wszystkim dorosłym z grup ryzyka, czyli chorym na nowotwory, HIV, po transplantacjach.