Projekt „#5 DLA…” nagrodzony w konkursie Sarcoma Advocacy in Action

Instytut Matki i Dziecka (IMiD) oraz stowarzyszenie Sarcoma zajęli trzecie miejsce w konkursie Sarcoma Advocacy in Action.

Nagroda Sarcoma Advocacy in Action przyznawana jest przez międzynarodową organizację Sarcoma Patients Advocacy Global Network (SPAGN), za działania i projekty, które znacząco wpływają zarówno na poprawę życia osób dotkniętych mięsakiem, jak i wspierają pracowników ochrony zdrowia. Konkurs skupia się na inicjatywach, które efektywnie wprowadzają zmiany, zaspokajają potrzeby medyczne oraz zwiększają świadomość na temat mięsaków.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 16 inicjatyw z całego świata, a wyróżnionych łącznie 6. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zajęły 3. miejsce ex aequo z Bone Cancer Research Trust z Wielkiej Brytanii, Deutsche Sarcom-Stiftung z Niemiec oraz V Care Foundation z Indii.

Nagrodzony projekt „#5 DLA…” to cykl szkoleń z psychoonkologii dla różnych grup interesariuszy zaangażowanych w pomoc dzieciom chorym na mięsaki i inne choroby onkologiczne: pielęgniarek, nauczycieli, psychologów, wolontariuszy czy opiekunów medycznych.

W czterech spotkaniach udział wzięło łącznie ok. 150 uczestników.
Szkolenia odbywały się pod kierunkiem prof. Anny Raciborskiej i Joanny Pruban z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży. W ich przygotowania zaangażowane były również Mariola Wujec – psychoonkolog oraz Katarzyna Maleszewska – koordynator projektu. Inicjatywa otrzymała pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

„Stworzyliśmy cykl szkoleń, podczas których dzieliliśmy się wiedzą na temat zrozumienia procesu leczenia onkologicznego, psychospołecznego wpływu choroby oraz skutecznych strategii wsparcia psychicznego dla pacjentów i ich rodzin. Każde szkolenie było dopasowane do poszczególnej grupy odbiorców, m.in. poprzez możliwość udziału w dyskusji i wykłady prowadzone przez doświadczone osoby reprezentujące daną profesję. Nagroda Sarcoma Advocacy in Action to dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do podejmowania kolejnych tego typu działań” – opowiada mgr Joanna Pruban, psychoonkolog z IMiD.

Nagrodę w imieniu partnerów tego przedsięwzięcia edukacyjnego odebrał prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, Kamil Dolecki podczas konferencji, która odbyła się w dniach 19-21 kwietnia 2024 w Rzymie.

Sarcoma Patients Advocacy Global Network to globalna sieć zrzeszająca ponad 60 fundacji, towarzystw oraz stowarzyszeń działających na rzecz poprawy sytuacji pacjentów z mięsakami. Ściśle współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny w celu rozwoju badań nad mięsakami, edukacji społeczeństwa oraz wsparcia psychoonkologicznego pacjentów.

Mięsaki jest to grupa rzadkich nowotworów litych rozwijających się z różnych rodzajów tkanek. Wyróżnia się dwa rodzaje — mięsaki kości oraz mięsaki tkanek miękkich. Mogą wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To rzadka choroba, dlatego każdy zdiagnozowany pacjent wymaga spersonalizowanej terapii. Najlepsze wyniki osiągają pacjenci leczeni w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka, gdzie oprócz standardowych schematów terapeutycznych istnieją możliwości udziału w badaniach klinicznych przeznaczonych dla konkretnych jednostek chorobowych.