MZ: Projekt ws. zakazu e-papierosów beznikotynowych do 18. r.ż. trafi do Sejmu we wrześniu

Projekt dotyczący zakazu e-papierosów beznikotynowych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia trafi do Sejmu we wrześniu, zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Miałby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

„W Sejmie będzie na pewno we wrześniu. Jestem przekonana, że stanie się to od 1 stycznia 2025 r., tak bym bardzo chciała” – powiedziała Leszczyna w TVN24, odpowiadając na pytanie kiedy projekt trafi do Sejmu i kiedy należy spodziewać się jego wejścia w życie.

Poinformowała, że do wejścia w życie projektu konieczna jest jego notyfikacja w Unii Europejskiej.

Pytana czy jest przekonana o tym, że projekt uzyska większość, powiedziała „absolutnie tak”.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w lipcu trafił do konsultacji.

Zaproponowane regulacje mają za zadanie objęcie przepisami ustawowymi tzw. „płynów beznikotynowych” i spowodują:

– wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom do 18. roku życia;

– ograniczenie miejsc gdzie będzie możliwe ich używanie, analogicznie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę;

– wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet);

– wprowadzenie zakazu reklamy i promocji;

– konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych;

– konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR);

– konieczność odpowiedniego oznakowania ich opakowań.

Elektroniczne papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe, które są napełnione płynem niezawierającym nikotyny, obecnie nie odpowiadają definicjom papierosa elektronicznego lub pojemnika zapasowego określonym w ustawie tytoniowej, a zatem nie podlegają wymogom określonym w ustawie dla papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, wprowadzenie projektowanej regulacji umożliwi realizację większego nadzoru nad płynami beznikotynowymi, m.in. przez konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych oraz konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR).

(ISBnews)