MZ zaprezentowało założenia reformy szpitali

Izabela Leszczyna, minister zdrowia stoi za mównicą z napisem Arche hotel

Deregulacja, transformacja i odwrócona piramida świadczeń – to trzy filary koncepcji reformy szpitali, którą zaprezentowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. To efekt prac zespołu  ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia powołanego w maju br. Pisaliśmy o tym: W MZ powstał zespół ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia

Szpitale będą mogły skorzystać m.in. z kredytów w BGK z opcją umorzenia.

„Dobrze funkcjonujące szpitale są w interesie nas wszystkich. System to naczynia połączone, a powodzenie tej reformy zależy od naszej współpracy i chęci podjęcia wysiłku, by rzeczywistość w ochronie zdrowia zmieniać na lepsze” – mówiła Leszczyna otwierając konferencję z samorządowcami i dyrektorami szpitali, zrzeszonymi w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP).

Jak tłumaczyła „Nie ma powodu, by obok siebie istniały szpitale z podobnymi oddziałami”. Według zapowiedzi resortu na przekształcanie szpitali w placówki opieki długoterminowej przeznaczono aż 300 mln, to głównie pieniądze z KPO. O tym, że placówek opieki długoterminowej dramatycznie brakuje mówi się od dawna. Jednak nie ma chętnych na prowadzenie takim ośrodków – większość samorządowców chce mieć „u siebie” szpital z porodówką, chirurgią, ortopedią i interną niż np. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, czyli ZOL. To jest spowodowane m.in. dramatycznie niskimi wycenami w tym zakresie.

„Wyceny w opiece paliatywnej już zostały podniesione o 13 proc. Podwyżek doczeka się także opieka długoterminowa” – tłumaczyła Leszczyna podczas spotkania z dziennikarzami, które się odbyło 3 lipca.

„Szpitale borykają się z szeregiem usztywniających przepisów. Wierzę, że ich uelastycznienie pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania szpitali. Nie wykorzystujemy także w pełni potencjału lekarzy rezydentów” – dodawała minister Leszczyna.

Poruszaliśmy ten temat m.in. w tekście: Fedorowski: odbieramy dyrektorom szpitali podstawowe narzędzia zarządzania