Prof. Neumann-Podczaska: Zostałam zwolniona bez uzasadnienia

prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, była dyrektor naczelną Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w białym kitlu lekarskim

„Zamiast merytorycznej dyskusji nad planem restrukturyzacji Instytutu dostałam propozycję złożenia dymisji z przyczyn osobistych. Propozycji nie przyjęłam. W efekcie zostałam zdymisjonowana bez podania merytorycznego uzasadnienia” – napisała prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, była dyrektor naczelna Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w oświadczeniu przekazanym mediom.

Jak pisze „w dniu 15 lipca br., zgodnie z przyjętym harmonogramem w Ministerstwie Zdrowia złożony został opracowany przez mnie oraz mój zespół plan restrukturyzacji Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Przygotowane opracowanie było efektem kilkumiesięcznych analiz, tego co zastałam w marcu br. gdy zostałam powołana na stanowisko dyrektor naczelnej NIGRiR. Wnioski z przeprowadzonej analizy oraz szereg kontroli wykazały wiele nieprawidłowości w dotychczasowym zarządzaniu Instytutem. W ramach działań doraźnych byłam m.in. zmuszona złożyć do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także poprosić o osłonę antykorupcyjną. O zaistniałych zdarzeniach poinformowałam osobiście Minister Zdrowia, wskazując równocześnie przyczyny zadłużenia Instytutu na ponad 58 mln zł. Dzięki wytężonej pracy zespołu zaproszonych przeze mnie ekspertów, którego pracami osobiście kierowałam, powstał plan restrukturyzacji Instytutu. Zakładaliśmy, że dzięki proponowanym w dokumencie zmianom Instytut już za trzy lata pozbędzie się długu i stanie się jednostką rentowną.

Jednak zamiast merytorycznej dyskusji nad złożonym dokumentem, w dniu 26 lipca przyjęłam w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji dyrektor generalną Ministerstwa Zdrowia, panią Martę Maciążek, która zaproponowała mi złożenie rezygnacji z przyczyn osobistych z dalszego pełnienia funkcji dyrektor naczelnej Instytutu. Propozycji nie przyjęłam. W efekcie zostałam zdymisjonowana bez podania merytorycznego uzasadnienia. W związku z zaistniałą sytuację winna jestem opinii publicznej, pracownikom i współpracownikom Instytutu oraz wielu środowiskom pozarządowym, które przez ostatnie miesiące bardzo mnie wspierały, przedstawienie najważniejszych punktów planów restrukturyzacji Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Zakładał on m.in.: rozwój działalności badawczo- rozwojowej – optymalizację działalności Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Działu Nauki w NIGRiR; restrukturyzację struktury finansowania – rozszerzenie kontraktu z NFZ i optymalizację funkcjonalności obsługi pacjenta.

W wyniku wdrożenia planu restrukturyzacji Instytut miał wyjść z długów, co mogłoby przynieść wymierne korzyści tak dla samego Instytutu, jak również dla jego pracowników. Innym ważnym zagadnieniem, którym zajęłam się zaraz po objęciu funkcji dyrektor naczelnej NIGRiR był obszar polityki senioralnej, którym Instytut miał zająć się w kontekście planów i wdrożeń wspierających polskich seniorów i ich opiekunów.

W wyniku przeprowadzonych analiz, w tym obejmujących wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, zaproponowałam Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Minister Zdrowia projekt zakładający:
– nauczanie geriatrii wszystkich w systemie, jako odpowiedź na brak realnych możliwości zwiększenia w krótkim okresie kadry lekarzy geriatrów w Polsce;
– stworzenie na nieruchomości w Konstancinie-Jeziornej, będącej własnością Instytutu, Centrum Naukowo-Szkoleniowego Opieki Senioralnej NIGRiR, jako odpowiedź na brak standardów w opiece długoterminowej a także jako realizację wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli;
– wyjście poza mury Instytutu do społeczeństwa z moją oraz prof. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis autorską inicjatywą wypracowaną na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z Polskim Towarzystwem Gerontologicznym pod nazwą „Konstancin Cafe”.
W maju br. podczas osobistych spotkań z minister Marzeną Okłą-Drewnowicz oraz minister Izabelą Leszczyną otrzymałam zielone światło na realizację. Niestety zamiast oczekiwanego wsparcia, kilka tygodni później otrzymałam informację od dyrektor generalnej resortu zdrowia, że Instytut nie otrzyma finansowania na realizację Centrum Naukowo-Szkoleniowego Opieki Senioralnej w Konstancinie. Uzasadniając tę decyzję dyrektor Maciążek nie przedstawiła mi żadnego merytorycznego uzasadnienia”.

Dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, jest profesorem w Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, absolwentką Stypendium Fulbrighta. Była koordynatorem ministerialnego Pilotażu Przeglądów Lekowych.