Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotechnologii

stojak na próbówki laboratoryjne

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 15-19 lipca.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Płatności odroczone w medycynie: Pacjenci decydujący się na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej często ponoszą wysokie koszty za wykonane zabiegi. Z pomocą przychodzi im trend, który w ostatnich latach rewolucjonizuje branżę medyczną. Czym jest Care Now, Pay Later (Zaopiekuj się teraz, zapłać później)? „To oczywiste, że nie każdy ma natychmiastowy dostęp do dużej sumy pieniędzy, którą może zapłacić za skomplikowane leczenie dentystyczne czy nieprzewidzianą operację dla swojego pupila. Dlatego wiele osób wybiera płatności odroczone. Pozwalają one na skorzystanie z usługi medycznej tu i teraz, a zapłacenie za nią w późniejszym terminie, na przykład za miesiąc. Dużą popularnością cieszy się również rozkładanie kosztów na wygodne dla pacjenta raty” – powiedział CEO LM PAY Jakub Czarzasty, cytowany w komunikacie.

MCI Capital: Zamierza aktywnie wejść do sektora healthcare, poinformował partner zarządzający i założyciel Tomasz Czechowicz. Nowym partnerem funduszu zostanie Tobiasz Jankowski, ekspert inwestycyjny w tej branży.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Ministerstwo Zdrowia: Zapowiada, że chorzy, którzy na podanie leku muszą jeździć do wskazanych szpitali, oddalonych często od kilkaset kilometrów od ich domu, będą mogli otrzymać terapię w najbliższej poradni specjalistycznej. Planowane zmiany w ustawie refundacyjnej umożliwią aplikowanie leków biologicznych – dostępnych obecnie tylko w szpitalach w ramach programów lekowych – również w przychodniach. Przeniesienie leczenia biologicznego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pozwoli na znaczne zwiększenie dostępu do tych terapii przy jednoczesnym utrzymaniu kontroli nad przebiegiem leczenia oraz odciąży szpitale i obniży koszty systemowe.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Krka: Odnotowała 221,6 mln euro skonsolidowanego zysku netto w I poł. 2024 r. wobec 170,1 mln euro zysku rok wcześniej, podała spółka. Dane są zgodne z szacunkami opublikowanymi 11 lipca.

Mabion: Akcjonariusze zdecydowali podczas walnego zgromadzenia o ustanowieniu programu motywacyjnego dla osób o kluczowym znaczeniu dla spółki, w tym członków zarządu, który będzie realizowany w latach 2025-2029, podała spółka.

Synthaverse: Spłacił przed terminem ostatnią ratę w ramach zawartego w 2016 roku układu z wierzycielami, podała spółka. Obecnie zamierza skupić się wyłącznie na rozwoju i dalszej ekspansji w kraju oraz za granicą, a środki, które do tej pory szły na obsługę wierzycieli, mogą dodatkowo wzmocnić działalność operacyjną.

Pure Biologics: Zawarł z akcjonariuszem Filipem Jeleniem oraz inwestorem eCapital umowę inwestycyjną regulującą dokapitalizowanie spółki przez inwestora oraz sprzedaż części akcji inwestorowi przez akcjonariusza z jednoczesnym zobowiązaniem akcjonariusza do reinwestycji w spółkę środków uzyskanych ze sprzedaży akcji, poprzez objęcie akcji spółki nowej emisji, podała spółka. Akcjonariusz zobowiązał się do reinwestycji kwoty w wysokości 1 895 400 zł.

MedApp: Podpisał umowę o dofinansowanie projektu pt. „We Are Health Champions – Disrupting the European Healthcare Systems with Virtual Reality and Augmented Reality Applications”, której stroną jest Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP (EISMEA) oraz konsorcjum złożone z 17 partnerów, w tym spółki. Celem projektu jest zmniejszenie barier rynkowych dla aplikacji VR/AR w opiece zdrowotnej w słabiej rozwiniętych regionach europejskich poprzez wyeliminowanie luk w łańcuchach wartości 5 flagowych MŚP oraz poprzez wyciągnięcie wniosków z doświadczeń, dostosowanie usług wsparcia innowacji dla innych MŚP w sektorze VR/AR w opiece zdrowotnej. Całkowita wartość projektu wynosi to 7,88 mln euro. Całkowity koszt realizacji projektu przez spółkę wynosi 896,150 tys. euro.

Proacta: Zawarła umowę ramową z firmą Medidesk, z której rozwiązań korzysta prawie 700 placówek medycznych. Strategiczna współpraca obejmie wsparcie w sprzedaży oraz promocji produktów i usług Proacta do klientów B2B, podała spółka. W ramach podpisanej umowy Medidesk dołączy do swojej oferty dwa kluczowe produkty stworzone przez Proacta. W pierwszej kolejności wprowadzone zostaną rozwiązania platformy „Dbam o siebie Smart LAB”, a w kolejnym etapie „Portalu Pacjenta”. Dodatkowo, zgodnie z ustaleniami, usługi świadczone przez Proacta w zakresie sztucznej inteligencji, generatywnej inteligencji oraz zaawansowanych algorytmów dla sektora medycznego będą oferowane bezpośrednio klientom Medidesk. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. W oparciu o umowę ramową uzgadniane są szczegółowe warunki współpracy, podano.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Pure Biologics: Uzyskało zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration; FDA) na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 0 w projekcie PB003G dla cząsteczki PBA-0111, podała spółka. Badanie ma dostarczyć wstępnych informacji o efektywności PBA-0111, w tym aktywacji komórek odpornościowych i zabijania komórek nowotworowych. Będzie polegało na wstrzyknięciu mikrodawek cząsteczki PBA-0405 bezpośrednio do guzów pacjentów.

Pure Biologics: Poinformowało o pierwszym podaniu kandydata na lek PBA-0405 w badaniu klinicznym fazy 0 (first-in-human) w projekcie PB004. PBA-0405 zostało podane pacjentowi z rozpoznaniem płaskonabłonkowego nowotworu głowy i szyi, który został zrekrutowany w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Stanu Luizjana w Shreveport (USA). Pacjent został poddany chirurgicznej resekcji guza, który został zabezpieczony i przygotowany do badań immunohistochemicznych.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl oraz informacje ze spółek i organizacji