Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wspólny apel organizacji pacjentów oraz Porozumienia Rezydentów w sprawie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. Jak wynika z treści pisma, w resorcie trwają obecnie analizy zmierzające do wyliczenia wysokości środków, pozwalających zabezpieczyć funkcjonowanie jednostek ochrony zdrowia na odpowiednim poziomie. Nie ma jednak planów sięgnięcia po środki zgromadzone na rachunku bankowym Funduszu Medycznego (blisko 6,8 mld zł – stan na lipiec 2024 r.), by przekazać je do Narodowego Funduszu Zdrowia.
W lipcu br. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna wraz z blisko 30 organizacjami pacjentów oraz Porozumieniem Rezydentów skierowała apel do premiera Donalda Tuska w sprawie zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce (pisaliśmy o tym: Organizacje pacjentów i Porozumienie Rezydentów apelują do premiera – potrzebne większe nakłady na zdrowie i poprawa dostępności opieki). Sygnatariusze pisma w szczególny sposób podkreślili potrzebę stworzenia mechanizmów, które pozwolą na zagwarantowanie bieżącego finansowania zobowiązań systemu ochrony zdrowia oraz zwiększenie dostępu do świadczeń i nowych technologii. Pojawiające się w ostatnim czasie informacje o problemach z finansowaniem świadczeń nielimitowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także wyniki raportu dotyczącego luki finansowania systemu ochrony zdrowia w kolejnych latach, są zdaniem autorów pisma, poważnym powodem do niepokoju dla pacjentów.
Jak wynika z treści odpowiedzi na apel przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia, w resorcie trwają prace nad podniesieniem nakładów na system ochrony zdrowia. Dotychczas nie został jednak ustalony poziom finansowania, który pozwoli zabezpieczyć funkcjonowanie jednostek ochrony zdrowia na właściwym poziomie. Jego wysokość ma być uzależniona od wyników prowadzonych analiz, które obejmują szereg czynników takich jak wycena świadczeń zdrowotnych, sposób restrukturyzacji szpitalnictwa czy mapa potrzeb zdrowotnych. Na obecnym etapie Ministerstwo Zdrowia nie ma możliwości potwierdzenia czy sugerowany przez sygnatariuszy apelu poziom 8% PKB znajdzie odzwierciedlenie w docelowych zmianach legislacyjnych.
Jednym z postulatów apelu organizacji pacjentów była nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym, która umożliwiłaby coroczne przekazywanie niewykorzystanych środków do Narodowego Funduszu Zdrowia. W odpowiedzi na tę propozycję, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że środki obecnie zgromadzone na koncie Funduszu Medycznego będą sukcesywnie uruchamiane i jeszcze w 2024 r. łączna kwota kosztów tego Funduszu ma przewyższać łączną kwotę przychodów. W ocenie resortu Fundusz Medyczny nie dysponuje „wolnymi” środkami, które mogłyby zostać przekazane do NFZ. Takie działanie mogłoby skutkować utratą płynności i niemożnością wypełnienia podjętych przez Fundusz Medycznych zobowiązań w kolejnych latach. Są to m.in. podpisane umowy na wsparcie udzielane podmiotom leczniczym w ramach subfunduszy inwestycyjnych.
W przesłanym przez Ministerstwo Zdrowia piśmie nie znalazło się bezpośrednie odniesienie do trzeciej zaproponowanej przez sygnatariuszy apelu zmiany, tj. ustawowego zagwarantowania przeznaczania nie mniej niż 50% wzrostu nakładów na ochronę zdrowia na zwiększanie dostępności świadczeń i nowe technologie. Takie stanowisko zostało przyjęte przez Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia w stanowisku z 5 listopada 2021 r. Jak wynika z informacji publicznie przekazywanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, koszty podwyżek płac w systemie ochrony zdrowia wynikające m.in. z realizacji postanowień ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, pochłaniają zdecydowaną większość nowych środków w systemie. Tym samym zapisy zawarte w stanowisku Trójstronnego Zespołu nie są realizowane.