Koniec dobrej passy Novo Nordisk?

budynek produktów gotowych Część ogólnego projektu w Kalundborgu. Cały projekt ma zostać ukończony w 2027 roku.
Part of an overall project in Kalundborg. Entire project expected to be completed in 2027.

Najcenniejsza spółka giełdowa w Europie, Novo Nordisk kończy dobrą passę – firma obniżyła swoje prognozy zysków po słabszej niż się spodziewano sprzedaży blockbustera, jakim był Wegovy – terapeutyk na cukrzycę stosowany także jako lek odchudzający.
Duńska firma, która uzyskała wartość 500 mld dolarów zanotowała 7,7% spadek na początku notowań w okolice lutowych minimów. Jednak od początku roku jej akcje zyskały 27%, zaś łącznie od czerwca 2021 ich wzrost osiągnął 230%.

Jak stwierdził w wypowiedzi dla duńskich mediów dyrektor finansowy Novo, Karsten Munk Knudsen, tego typu reakcja rynku „nie jest niczym zaskakującym, jeśli się weźmie pod uwagę, jak wrażliwy jest rynek na Wegovy”. Tymczasem rynek leków odchudzających może być wart na początku lat 30., aż 150 mld dolarów i obecne wypracowanie na nim pozycji może zdecydować o miejscu, jakie się zajmie już na najbliższą dekadę.

Jednak wyniki II kwartału 2024 roku zarówno inwestorzy, jak i analitycy ocenili jako „nie spełniające oczekiwań”. „Stanowią ostry kontrast z ogromnym wzrostem sprzedaży i zysków, jaki odnotowaliśmy w zeszłym roku” – powiedział agencji Reuters Markus Manns, zarządzający portfelem w Union Investment, niemieckim akcjonariuszu Novo.

Zysk operacyjny bowiem wzrósł w tym kwartale o 8% do 25,9 mld koron, czyli 3,8 mld dolarów przy stałych kursach wymiany. Analitycy LSEG prognozowali 27,3 mld koron. Prognoza zysku operacyjnego została obniżona z początkowych 22-30% do 20-28% licząc w walutach lokalnych danego rynku. Mimo tego Novo podniosło prognozę wzrostu sprzedaży na ten rok z wcześniejszych 19-27% do 22-28%, także licząc w walutach lokalnych.

Jednak największym problemem stała się sprzedaż blockbustera, czyli Wegovy. Analitycy przewidywali z tego tytułu 13,54 mld koron, podczas gdy przychody ze sprzedaży tego leku wyniosły 11,56 mld koron, czyli były o 53% wyższe licząc rok do roku. Co gorsza, spadła sprzedaż innego blockbustera firmy – przeciwcukrzycowego leku Ozempic. Sprzedaż wyniosła 28,9 mld koron, czyli mniej niż oczekiwane przez analityków 29,7 mld koron.

Konkurencja dla duńskiej firmy rośnie, przy czym wielu analityków wskazuje Eli Lilly & Co. jako firmę która, jak stwierdzają analitycy BlackRock, „najszybciej może rzucić wyzwanie dominacji Novo w zakresie leków na otyłość”. Jednak dyrektor generalny Novo Lars Fruergaard Jorgensen bagatelizuje obawy w związku z konkurencją koncernu z USA podkreślając, że nawet rosnąca dynamika sprzedaży tej firmy nie świadczy o możliwości wyparcia Novo z pozycji lidera rynku USA i innych rynków w dającej się przewidzieć przyszłości. Jak dodał, firma będzie ograniczać dostawy najniższej lub początkowej dawki Wegovy do amerykańskich sieci aptecznych po to, by zapewnić dalsze leczenie pacjentom, którzy je rozpoczęli. Według Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w Ameryce brakuje właśnie dawki początkowej leku.

„Obsługujemy w USA jedynie kilka milionów pacjentów z otyłością. Jest jeszcze wcześnie, jeśli chodzi o nasycenie tego rynku” – powiedział mediom Lars Fruergaard Jorgensen.

Ale Munk Knudsen przyznał, że wejście Lilly na amerykański rynek produktów dla osób otyłych już zmusiło Novo do obniżenia cen Wegovy zaznaczając, że „ten ruch w sumie musiał nastąpić prędzej czy później”. Jak dodał, problemy ze sprzedażą tego leku tak naprawdę były spowodowane nowym oszacowaniem zeszłorocznej sprzedaży i korektą rabatów z tym związaną, co właśnie uderzyło w wyniki finansowe Wegovy w II kwartale nazywając to „kwartalnym spadkiem”. Chodzi o to, że Novo uzyskuje dostęp do coraz większej liczby ubezpieczycieli w USA i ich klientów, ale jest zmuszone do stosowania dyskonta w ramach złożonego systemu rabatów wypłacanych menedżerom świadczeń aptecznych. Firma to przewidziała choć rabaty, jakie obecnie płaci Novo, są wyższe niż oczekiwano w zeszłym roku.

Zarząd Novo oświadczył, że wycofano wniosek do FDA i europejskich organów regulacyjnych o zatwierdzenie Wegovy w terapiach niewydolności serca oraz chorób nerek. Firma zakończyła przy tym zaawansowane badania naukowo-wdrożeniowe dotyczące właśnie chorób nerek, co spowodowało stratę z tytułu utraty wartości w wysokości 5,7 mld koron duńskich i wpłynęło na zysk operacyjny. Na początku 2025 roku, po uzyskaniu większej ilości danych, zostanie wysłany wniosek do FDA i Europejskiej Agencji Medycznej EMA dotyczący rozszerzenia terapii, w których można stosować Wegovy właśnie na choroby serca i nerek.

Jak zauważył analityk Bloomberg Intelligence Michael Shah, przy nowych prognozach Novo Nordisk prawdopodobnie nastąpi niewielka poprawa sprzedaż, ale obniżka szacunków zysku operacyjnego „w związku z utratą wartości w obszarze działalności badawczo-rozwojowej, co stanowiło podstawę słabych wyników za drugi kwartał”.

„Przychody zostały uratowane po słabych wynikach spółek Wegovy i Ozempic spowodowanych presją cenową i ograniczeniami podaży, dzięki wzrostom w innych spółkach franczyzowych zajmujących się cukrzycą i otyłością, zwłaszcza w przypadku insuliny” – dodał Shah.

Analitycy Barclays i Citi stwierdzili, że chociaż dane za drugi kwartał były słabsze niż oczekiwano, oświadczenia Novo na temat zwiększenia produkcji Wegovy są jednak optymistyczne. Analitycy zauważają, że co prawda na rynku niemieckim i brytyjskim konkurencja Novo Nordisk i Eli Lilly & Co. jest wyrównana, to „wszystko rozstrzygnie się na rynku amerykańskim, gdzie 70% populacji ma jakąś formę nadwagi lub otyłości”.

Marek Meissner, ISBiznes.pl