Liberalizacja bez ustawy? Są wytyczne MZ ws. aborcji

konferencja w ogrodach KPRM. Od lewej stoją: Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, premier Donald Tusk, Izabela Leszczyna, minister zdrowia

„Nie zmieniamy prawa, ale chodzi o zmianę atmosfery wokół tego tematu” – tak premier Donald Tusk komentował wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży podczas konferencji prasowej.

Jak czytamy w wytycznych „ustawa o planowaniu rodziny nie określa zamkniętego katalogu wskazań do przerwania ciąży w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Przepisy ustawy o planowaniu rodziny, posługując się ogólną kategorią zdrowia, w żaden sposób nie determinują, jakiego obszaru zdrowia ma dotyczyć to zagrożenie zdrowia. Może ono zatem dotyczyć każdego obszaru zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Ustawa o planowaniu rodziny nie precyzuje także pojęcia „zagrożenie”, pozostawiając je do oceny lekarza działającego na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, przepisy nie posługują się w tym przypadku żadnym wartościowaniem, nie wskazują, że zagrożenie ma być nagłe bądź bezpośrednie i nie powinny być tak interpretowane”.

„Przepisy ustawy o planowaniu rodziny nie zawężają także specjalizacji lekarza, uprawnionego do stwierdzenia, czy zachodzi przesłanka dopuszczająca przerwanie ciąży. Zaświadczenie może więc wydać każdy lekarz, także lekarz psychiatra. Nie rozróżniamy zdrowia psychicznego od fizycznego” – podkreślała Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Jej zdaniem „przesłanka o zagrożeniu życia będzie wystarczająca do przerwania ciąży”.

„Wystarczy jedno zaświadczenie, jeśli placówka zażąda drugiej opinii czy zwołania konsylium to znaczy, że utrudnia dostęp do gwarantowanego świadczenia medycznego i w takich przypadkach placówka musi się liczyć z karami” – podkreślała minister.

A katalog kar jest dość bogaty – począwszy od zabrania 2 proc. kontraktu, poprzez nałożenie kary do 5000 tys. zł, ale też NFZ będzie mógł rozwiązać kontrakt z taką placówką.

„No to ciekaw jestem tych wytycznych na piśmie. Bo z konferencji zanosi się na najbardziej liberalne w UE przepisy (brak limitu wieku płodu) dot aborcji o ile masz kwit od specjalisty że ciąża zagraża zdrowiu. Jbc domena aborcjomat jest jeszcze wolna” – skomentował na portalu X Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.