Recepty na fentanyl czy morfinę nie kupimy już w receptomacie

tabletki na dłoni

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

Głównym celem tego rozporządzenia jest wzmocnienie nadzoru nad preskrypcją substancji pschotropowych, „a tym samym ograniczenia negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem tego rodzaju substancji, w tym ich nadmierną preskrypcją, co skutkuje uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji lub dalszego leczenia farmakologicznego, co oprócz ww. wskazanych negatywnych następstw zdrowotnych i społecznych, powoduje również zwiększone nakłady publiczne na ochronę zdrowia”.

Kluczową zmianą jest wprowadzenie wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta przez osobę wystawiającą tę receptę, z wyjątkiem przypadków, gdy osobą tą jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wymogiem tym objęto substancje: fentanyl, morfina, oksykodon, tramadol, tapentadol oraz buprenorfina.

Ministerstwo zdrowia zdecydowało o przyśpieszonym trybie wprowadzenia rozporządzenia w życie, co oznacza, że na konsultacje jest zaledwie 14 dni. Rozporządzenie ma z kolei wejść w życie po 7 dniach od publikacji.