Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. W dokumencie zawarto najważniejszą zmianę jaką czeka sektor ochrony zdrowia – reformę szpitali. Jednym z jej celów ma być zmiana rentowności szpitalnictwa.
„Celem wprowadzanych zmian jest osiągnięcie korzyści dla pacjenta wynikających z dobrze działającego systemu lecznictwa szpitalnego, przede wszystkim przez dopasowanie tego systemu do struktury demograficznej i rzeczywistych potrzeb zdrowotnych ludności oraz przez koncentrację świadczeń i profilowanie szpitali, jak również ich usieciowienie w zakresie realizowanych profili świadczeń” – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Poprzednia reforma z 2017 roku, czyli wprowadzenie sieci szpitali zdaniem obecnej ekipy nie spełnia oczekiwań.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna już miesiąc temu przedstawiała założenia tej reformy, o czym pisaliśmy: Sieć szpitali na nowo. Ministerstwo zdrowia przedstawia koncepcję i założenia reformy
„W aktualnym stanie prawnym podmiotami tworzącymi dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej mogą być jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast nie mogą nimi być związki jednostek samorządu terytorialnego, co utrudnia konsolidację tych podmiotów oraz uniemożliwia efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich i materialnych.
„Regulacje dotyczące sporządzania przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej programów naprawczych, w przypadku wystąpienia straty netto, są ogólne i niewystarczające. Z tego powodu programy te nie spełniają swojej roli, tj. nie pozwalają na skuteczną restrukturyzację podmiotu i podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań naprawczych.
Brakuje instrumentów prawnych pozwalających NFZ na skuteczne egzekwowanie warunku przystąpienia do postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub zwiększenia kwoty zobowiązania, określonego odpowiednio w 136 ust. 2 pkt 3 i art. 139a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Obecne przepisy nie pozwalają na wdrożenie elektronicznej karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO), dlatego też konieczne są zmiany w zakresie wdrażania Krajowej Sieci Onkologicznej, które umożliwią wystawianie i obsługiwanie elektronicznej karty DILO w ramach systemu Krajowej Sieci Onkologicznej” – czytamy dalej.
Projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 2 pkt 5 i 6, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.;
2) art. 1 pkt 5–8 i pkt 16 i art. 6, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2027 r.
Na konsultacje resort zdrowia przewidział zaledwie 3 tygodnie.