Zawiadomienie ws. KSO do prokuratury. Pod lupą znaleźli się także J. Cieszyński i R. Sierpiński

minister zdrowia izabela leszczyna trzyma mikrofon, w tle flagi Polski i Unii Europejskiej

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w TVN24, że złożyła kilka zawiadomień do prokuratury. Są one wynikiem wewnętrznych audytów w resorcie zdrowia. Postanowiliśmy zapytać Ministerstwo o jakie konkretnie sprawy chodzi.

Z odpowiedzi jakie dostało ISBzdrowie wynika, że w Ministerstwie Zdrowia po 13 grudnia 2023 r. prowadzone były i są kontrole zewnętrzne i wewnętrzne.

Kontrole zewnętrzne prowadzi Najwyższa Izba Kontroli oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

I tak 13 sierpnia 2024 r. MZ złożyło dwa zawiadomienia do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstw:
z art. 231 § 1 Kodeksu karnego związanych z przygotowaniem, przebiegiem i nieterminową publikacją wyników pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej przez m.in.:
Łukasza Szumowskiego, byłego ministra zdrowia i Sławomira Gadomskiego, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia,
byłych ministrów zdrowia: Łukasza Szumowskiego (w okresie do 20 sierpnia 2020 r.) i Adama Niedzielskiego oraz byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomira Gadomskiego (w okresie do 31 stycznia 2022 r.),
Adama Niedzielskiego byłego ministra zdrowia oraz Sławomira Gadomskiego, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia
(w okresie do 31 stycznia 2022 r.),
Adama Niedzielskiego, byłego Ministra Zdrowia,
Agnieszkę Beniuk-Patoła, byłą przewodniczącą Komitetu Sterującego.

„Z pilotażu, który ministerstwo kosztował 130 mln zł, nic nie wynika. Pieniądze te zostały zmarnotrawione” – tłumaczyła na antenie Leszczyna.

Ponadto do prokuratury trafiło zawiadomienie związane z zawarciem umowy na zakup respiratorów z E&K sp. z o.o. przez Janusza Cieszyńskiego, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia o przestępstwo określone w art. 231 § 1 Kodeksu karnego, czym wyrządził Skarbowi Państwa szkodę majątkową wielkich rozmiarów (art. 296 § 1 i § 3 Kodeksu karnego).

Kontrola KAS została przedłużona do 31 października.

„W ramach kontroli wewnętrznych prowadzone są przez audytora wewnętrznego i odpowiednie departamenty audyty oraz analizy o charakterze ciągłym, które uwzględniają m.in. wyniki i zalecenia po przeprowadzonych kontrolach zewnętrznych oraz wewnętrznych, a także rekomendacje z przeprowadzonych audytów.

W 2024 r. kontrole wewnętrzne objęły obszary:

„Przygotowywania i realizacji wizyt składanych w Rzeczypospolitej Polskiej przez przedstawicieli organizacji międzynarodowych przyjmowanych przez Ministra Zdrowia, Sekretarza Stanu, Podsekretarzy Stanu lub Dyrektora Generalnego w latach 2022 – 2023″ – kontrola została zakończona;
„Ocena procesu udzielania i rozliczania dotacji w ramach umów zawieranych przez Departament Oceny Inwestycji w 2022 r., w tym udzielonych dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach” – kontrola jest w toku.
Ponadto w Ministerstwie Zdrowia prowadzone były analizy mające na celu ocenę zasadności zajmowania stanowisk i funkcji w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, na których obsadę ma bezpośredni wpływ Minister Zdrowia.

W wyniku tych analiz dokonano licznych zmian kadrowych, które dotyczyły m.in. Agencji Badań Medycznych, Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Centrum e-Zdrowia, a także Narodowego Funduszu Zdrowia” – czytamy w odpowiedzi resortu.

Ministerstwo Zdrowia m.in. kontynuowało postępowanie wyjaśniające w związku z wątpliwościami dotyczącymi spełniania przez ówczesnego Prezesa Agencji Badań Medycznych, w chwili powołania go na to stanowisko, ustawowej przesłanki wymaganej od kandydata na to stanowisko, tj. posiadania co najmniej 5-letniego doświadczenie zawodowego, w tym 3-letniego doświadczenia zawodowego w zarządzaniu zasobami ludzkimi, które to wątpliwości pojawiły się na kanwie kontroli Najwyższej Izby Kontroli P/22/045 „Funkcjonowanie Agencji Badań Medycznych” oraz złożonych w październiku 2023 r. przez Prezesa ABM dodatkowych dokumentów mających potwierdzać posiadanie doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a które to dokumenty pozostawały w sprzeczności z dokumentami złożonymi przez niego w postępowaniu naborowym.

Efektem kontroli NIK oraz postępowania wyjaśniającego w sprawie było odwołanie pana Radosława Sierpińskiego ze stanowiska Prezesa Agencji Badań Medycznych z dniem 28 grudnia 2023 r. oraz złożenie przez Ministra Zdrowia 4 stycznia 2024 r. zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego już wówczas Prezesa Agencji Badań Medycznych w związku podejrzeniem posłużenia się przez niego w postępowaniu naborowym na ww. stanowisko dokumentem poświadczającym nieprawdę. Postępowanie w sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie pod sygnaturą akt: 3041-8.Ds.9.2024. Z uwagi na to, że postępowanie w sprawie jest w toku Minister Zdrowia nie jest uprawniony do udzielania informacji na jego temat.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia wszczęło kontrole w następujących jednostkach podległych lub nadzorowanych i organach nadzorowanych przez MZ:

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie
Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowym Instytut Badawczy w Warszawie;
Instytutu Hematologii i Transfuzjologii;
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”;
Głowna Biblioteka Lekarska – kontrola doraźna;
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu;
Główny Inspektorat Farmaceutyczny – kontrola doraźna;
Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Branicach;
Centrum e-Zdrowia – kontrola doraźna;
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu;
Gdański Uniwersytet Medyczny.

Niezależnie od kontroli przeprowadzonej w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie ministerstwo przeprowadziło w ostatnim czasie również czynności wyjaśniające w związku z wpływającymi skargami na sposób zarządzania jednostką.