Lewiatan upomina się o uproszczenie procedur przy podziale środków z KPO

grafika telemedycyna, e-zdrowie

Efektywne wykorzystanie pieniędzy z KPO na cyfryzację ochrony zdrowia wymaga uproszczenia procedur, wyboru priorytetowych projektów, podziału środków na odpowiednie transze, czy prowadzenia działań edukacyjnych – napisali w liście do resortu zdrowia Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy dla Zdrowia, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza, Polska Izba Informatyki Medycznej, Polskie Stowarzyszenie HL7 oraz Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego.

Zdaniem sygnatariuszy listu zagospodarowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy jest obecnie kluczowym wyzwaniem związanym z dalszym rozwojem systemu e-zdrowia. Ich zdaniem warto wyodrębnić projekty finansowane przez bezpośrednie wsparcie podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz takie, które stanowią pomoc dla twórców oprogramowania wdrażanego w ochronie zdrowia Pierwsze projekty wiążą się z koniecznością szybkiego wykorzystania dostępnych środków, drugie związane są ze strategicznym planem rozwoju e-zdrowia w najbliższych latach, co najmniej do 2030 r.

„Aby zwiększyć szansę wykorzystania pieniędzy z KPO na ochronę zdrowia, proponujemy podział środków na dwa strumienie, które obejmą: projekty stanowiące bezpośrednie dofinansowanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz projekty, które wspierają twórców oprogramowania” – czytamy w liście.

Zdaniem autorów listu konieczne jest uproszenie zasad aplikowania, jasne sformułowanie katalogu kosztów kwalifikowanych oraz precyzyjne zdefiniowanie celów, jakie mają osiągnąć realizowane projekty. Działania te powinny być prowadzone równolegle z ustalaniem zakresu merytorycznego przedsięwzięć. Po ich dokonaniu należy niezwłocznie ogłosić konkursy.

Z doświadczeń dotychczasowych projektów e-zdrowia wynika, że niezbędne jest w szczególności unowocześnienie zasad i narzędzi konsultowania wymagań i specyfikacji technicznych, czy prowadzenia komunikacji.

Potrzebne są działania mające na celu zbudowanie wśród świadczeniodawców świadomości wydatków, które mogą być przeznaczone na cyfryzację ochrony zdrowia oraz ograniczeń wynikających z harmonogramu wydatkowania pieniędzy z KPO, a także rzeczywistej chłonności rynku, dostępności sprzętu komputerowego i medycznego, procedur związanych z przeprowadzeniem konkursu oraz przetargów.

„Duże znaczenie będzie miało włącznie organizacji pozarządowych oraz samorządu gospodarczego w procesy związane z cyfryzacją ochrony zdrowia. W związku z tym proponujemy powołanie „Rady Organizacji Pozarządowych ds. Informatyzacji i Cyfryzacji Ochrony Zdrowia” – czytamy w liście wysłanym do Ministerstwa Zdrowia.