European Brain Council (EBC), organizacje członkowskie, krajowe rady mózgu i ponad 100 partnerów wspierających, zbierają poparcie dla zwiększenia priorytetu zdrowia mózgu w programach zdrowotnych i badawczych Unii Europejskiej. W Polsce kampanię i apel poparły Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Fundacja dla Zdrowia Mózgu Mental Power oraz organizacje pacjenckie działające w Zespole ds. Zdrowia Mózgu przy Rzeczniku Praw Pacjenta : Alzheimer Polska, Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, Fundacja Glioma Center, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę, Fundacja Zdrowie i Edukacja.
W ramach kampanii No Health Without Brain Health (Nie ma zdrowia, bez zdrowia mózgu), wzywają wszystkie zainteresowane strony, decydentów i opinię publiczną do poparcia krytycznych inicjatyw politycznych, które znacząco poprawią zdrowie mózgu, badania i opiekę w całej Europie.
Dlaczego to ma znaczenie: Zdrowie mózgu ma wpływ na wszystkich w Europie. Niezależnie od tego, czy chodzi o ciągłe poszukiwanie lekarstw i terapii dla osób żyjących z chorobami mózgu, czy też o ochronę i wspieranie zdrowych mózgów dla naszych przyszłych pokoleń, wyzwania są bezprecedensowe. Zajmowanie się zdrowiem mózgu to nie tylko radzenie sobie z obciążeniami, ale także umożliwianie ludziom rozwoju, przyczynianie się do rozwoju rynków pracy, gospodarek i ogólnego dobrobytu społeczeństwa. Wraz z przyjęciem wielu planów dotyczących zdrowia psychicznego i zaburzeń neurologicznych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zażądała od państw członkowskich zobowiązania się do zajęcia się obciążeniami związanymi z zaburzeniami mózgu w spójny sposób. Ta zwiększona uwaga poświęcona zdrowiu mózgu, badaniom nad mózgiem i innowacjom w zakresie mózgu jest szczególnie odzwierciedlona w różnych inicjatywach europejskich, takich jak inicjatywa Helthier Together ( „Razem zdrowiej”), kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego lub program ramowy w zakresie badań i innowacji „Horyzont Europa”.
Mimo to najnowszy raport ONZ dotyczący celów zrównoważonego rozwoju (ESG), opublikowany w 2023 r., nie odnotowuje żadnych postępów w zwalczaniu chorób niezakaźnych (NCD). W rzeczywistości cel 3.4 SDG, aby „zmniejszyć o jedną trzecią przedwczesną umieralność z powodu chorób niezakaźnych poprzez zapobieganie i leczenie” jest daleki od osiągnięcia1 . W tym kontekście Unia Europejska musi wyposażyć się w równie ambitny „Brain Plan”, podobny do działań poświęconych onkologii w ostatnich latach, oraz stworzyć solidny mechanizm parlamentarny zdolny do przekrojowego nadzorowania wszystkich obecnych i przyszłych inicjatyw w spójny i skuteczny sposób.
Cele kampanii:
Powołanie Grupy Parlamentarnej w Parlamencie Europejskim ds. zdrowia i badań mózgu: Intergrupa ta zapewni, że zdrowie mózgu pozostanie w centrum uwagi w dyskusjach politycznych UE. Ma ona na celu wspieranie interakcji i synergii, zapewniając, że krytyczne kwestie związane ze zdrowiem mózgu i badaniami nad mózgiem otrzymają uwagę, której potrzebują, przy jednoczesnym ugruntowaniu kształtowania polityki w oparciu o wiedzę naukową opartą na dowodach.
Wsparcie dla krajowych i unijnych planów dotyczących mózgu: Kampania opowiada się za dalszym rozwojem krajowych planów dotyczących mózgu i kompleksowej europejskiej strategii dotyczącej mózgu. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie zdrowych dla mózgu i dobrobytu gospodarek dla obecnych i przyszłych pokoleń, zwiększenie inwestycji w badania nad mózgiem i innowacje oraz poprawę opieki nad milionami Europejczyków żyjących z chorobami mózgu, zarówno neurologicznymi, jak i psychicznymi.