300 tys. szczepionek przeciw COVID-19 czeka w magazynach

fiolka z napisem COVID-19 trzymana w rękach, nabieranie szczepionki do strzykawki

Pierwsze 300 tys. szczepionek przeciw nową odmianę COVID-19 dotarło do przychodni i aptek. Do końca miesiąca ma przybyć kolejne 700 tys. dawek. Od 22 października podmioty uprawnione do wykonywania szczepień mogą składać zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Zdaniem wielu lekarzy i epidemiologów to dość późno, zwłaszcza, że fala zachorowań pojawiła się już w wakacje i nasiliła we wrześniu i październiku. Ministerstwo zdrowia tłumaczy opóźnienia długością trwania procedur i faktem, że wraz ze wzrostem zachorowań nie przybyło chętnych na szczepienia.

Automatyczne wystawianie e-skierowań rozpoczęło się 18 października. Są one dostępne na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta).

Szczepienie jest bezpłatne i jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. Zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 3 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia przeciw COVID-19, ale można ją łączyć ze szczepieniem przeciwko grypie.

W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku 12 lat i starszych jednodawkową szczepionką mRNA Spikevaks JN.1 0,5 ml.

Według resortu zdrowia szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI≥25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym.

Wykaz punktów szczepień będzie dostępny na stronie pacjent.gov.pl

Informacja dla Pacjenta

1. Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które zostanie wystawione automatycznie i będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona w punkcie szczepień może je samodzielnie wystawić oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki. Wystawianie skierowań rozpoczęło się 18 października br.

2. Szczepienia wykonywane są przez:

– przychodnie POZ,

– apteki ogólnodostępne, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.

3. Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie za pośrednictwem IKP (w przypadku, gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

4. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl

5. Szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP):

– w aptece ogólnodostępnej podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia,

– w POZ koszt świadczenia jest wykonany w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia w której pacjent złożył deklarację) i nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.

Informacja dla punktów szczepień

1. Szczegółowe informacje dot. zasad realizacji szczepień zostały zawarte w dokumencie „Ogólne wytyczne Ministra Zdrowia dla świadczeniodawców dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.”

2. Podmioty uprawnione do realizacji szczepień przeciw COVID-19 składają do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) zapotrzebowanie na szczepionki od dnia 22 października br.

3. Podmiot dotychczas nie posiadający uprawnień do składania zamówień w systemie RARS PUE powinien wystosować prośbę o nadanie uprawnień na adres: szczepionkacovid@rars.gov.pl

4. Do szczepionek mRNA Spikevax JN.1, dostarczanych do punktów szczepień dołączane są igły.

5. Weryfikacja zużycia szczepionek następuje poprzez raportowanie ich podania do elektronicznej Karty Szczepień, a strat poprzez system PUE RARS.

6. Szczepionki powinny być zamawiane zgodnie z bieżącymi potrzebami z uwzględnieniem wskazania ich nazwy i ilości dawek. Może być wprowadzony tygodniowy limit dostaw do punktu szczepień/podmiotu leczniczego w zależności od wielkości zamówienia.

7. Sposób transportowania i przechowywania szczepionek w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, czyli w temperaturze między +2 a +8 stopni przebiega w oparciu o Charakterystykę Produktu Leczniczego oraz przyjęte wytyczne w sprawie przyjmowania i przechowywania szczepionek do szczepień przeciw COVID-19 https://www.gov.pl/web/gis/zasady-dystrybucji-szczepionek.

Uwaga!

1. Do składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczonych do realizacji szczepień u kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ.

2. Szpitale pozostają jednostkami uprawnionymi do składania zapotrzebowań na szczepionki przeciw COVID-19 do RARS w celu przeprowadzenia szczepień wśród własnych pracowników. Obowiązkowe jest raportowanie wykonanych szczepień do elektronicznej Karty Szczepień, a ewentualnych strat poprzez system PUE RARS. Wykonane szczepienia nie podlegają rozliczeniu z NFZ.

Beata Kalinowska, ISBiznes.pl