Antykoncepcja awaryjna to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości zwłaszcza wśród młodych osób. W krajach takich jak Niemcy i Holandia, kompleksowa edukacja seksualna zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) umożliwia młodym ludziom podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Efektem tego jest opóźnienie wieku inicjacji seksualnej oraz zmniejszenie liczby nieplanowanych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety, w Polsce ten model nie jest w pełni realizowany. Brak odpowiedniego wsparcia ze strony dorosłych oraz edukacji seksualnej sprawia, że młodzież nie otrzymuje wystarczającej wiedzy na czas.
Badania pokazują, że 83% młodych ludzi w wieku 15-24 lata wskazuje na potrzebę lepszej edukacji seksualnej w szkołach i domach. W wielu rodzinach tematyka seksualności jest ignorowana, co prowadzi do braku rzetelnej wiedzy. Niedostateczna edukacja seksualna powiązana jest z wyższymi wskaźnikami nieplanowanych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. Z danych wynika, że w Polsce prawie 25% młodych ludzi doświadczyło skutków braku informacji na temat zdrowia seksualnego, co podkreśla potrzebę lepszych programów edukacyjnych.
Tylko 35% młodzieży czuje się dobrze poinformowana na temat antykoncepcji i zdrowia seksualnego, co pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie programów edukacyjnych w szkołach. W polskich rodzinach tylko 20% młodzieży otrzymuje otwartą rozmowę na temat seksualności, co skutkuje brakiem zrozumienia i niewłaściwymi informacjami.
„Edukacja seksualna nie powinna być traktowana jako temat tabu. Bez swobodnej rozmowy na ten temat młodzież zostaje zmuszona do poszukiwania informacji na własną rękę, co często prowadzi do nieporozumień i błędnych przekonań. Takie braki w wiedzy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz emocjonalnymi. Dlatego musimy zapewnić młodym ludziom przestrzeń do zadawania pytań i zdobywania wiarygodnych informacji” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, ekspert kampanii Poranek PO, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.
Z kolei prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ekspertka kampanii Poranek PO i Kierowniczka Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dodaje, że „edukacja seksualna jest nie tylko ważnym elementem zdrowia publicznego, ale także kluczowym aspektem rozwoju emocjonalnego młodych ludzi. Niezbędne jest, aby rozmowy na ten temat były prowadzone w sposób otwarty i konstruktywny, ponieważ brak informacji prowadzi do błędnych przekonań i niewłaściwych decyzji. Młodzież zasługuje na dostęp do rzetelnej wiedzy, aby mogła podejmować świadome decyzje dotyczące swojego życia i zdrowia”.