Pieniądze na szczepienia muszą się znaleźć

strzykawka trzymana w ręce w rękawiczce

Poprawie stanu zdrowia osób starszych może się przysłużyć mądra polityka państwa w zakresie szczepień, np. udostępnianie bezpłatnych szczepionek tej grupie wiekowej. Obecnie bezpłatne dla osób powyżej 65. roku życia są jedynie szczepienia przeciw grypie i pneumkokokom. Osoby powyżej 65. roku życia (z wielochorobowością) mogą też korzystać z 50-procentowej refundacji szczepienia przeciw półpaścowi, choć ze względu na sytuację ekonomiczną seniorów, zdaniem wielu ekspertów, wszystkie szczepienia dla tej grupy wiekowej powinny być bezpłatne i uwzględnione na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65+.

Ważna jest też edukacja w zakresie szczepień – propagowanie kalendarza szczepień dla osób starszych. Istotny element stanowią w tym zakresie kampanie edukacyjne, jak właśnie startująca kampania Nie daj się RSV. Nie ryzykuj, zapytaj lekarza o szczepienie. Szczepionka przeciw temu wirusowi jest obecnie rekomendowana już dla osób powyżej 50 r. życia, mających obniżoną odporność czy schorzenia współistniejące, takie jak POChP, astma, przewlekła niewydolność serca czy cukrzyca.

Czy jednak w obliczu dziury w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) znajdą się pieniądze na profilaktykę? „Dziura w budżecie NFZ to fakt. Za zeszły rok brakuje 16 mld zł. Oczywiście na dziś priorytetem jest znalezienie środków na zapłatę nadwykonań, m.in. w reumatologii, za endoprotezy czy programy lekowe. Musimy za to zapłacić, bo taka jest rola państwa” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Norbert Pietrykowski, poseł Polski 2050, członek sejmowej Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych. – „Jednak jestem przekonany, że to da się wyregulować. Pieniądze na profilaktykę muszą się znaleźć, bo to inwestycja w zdrowie. I to mądrze wydane pieniądze. Jestem przekonany, że tak myślą zarówno posłowie jak i kierownictwo Ministerstwa zdrowia”.