Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Zdrowia.
Nowe przepisy przewidują utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Będzie to możliwe dzięki połączeniu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Dzięki rozwiązaniu zapewniony zostanie wysoki standard szkoleń dla każdego z zawodów medycznych, które działają w sektorze ochrony zdrowia.
Zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych są obecnie realizowane przez dwa podmioty. Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego, m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych czy ratowników medycznych, odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Natomiast kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Zmieniające się potrzeby dotyczące jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego wymagają zapewnienia wszystkim zawodom medycznym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju.
Połączenie jednostek kształcenia umożliwi pielęgniarkom i położnym łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej oraz uczestnictwa w inicjowaniu i prowadzeniu badań naukowych.
Ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych.
Dzięki temu wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.
Nowe przepisy przewidują, że specjalizacja pielęgniarek i położnych będzie mogła być prowadzona przez organizatorów kształcenia, którzy posiadają akredytację dyrektora CMKP.
Dotacja dla CMKP będzie mogła być przeznaczona na utrzymanie i rozwój potencjału Centrum. Rozszerzone zostanie przeznaczenie tej dotacji o dodatkowy punkt – rozwój zawodowy pracowników.
Ponadto, Minister Zdrowia będzie mógł uznawać tytuł specjalisty uzyskany przez pielęgniarkę lub położną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przed 1 stycznia 2021 roku.
Tytuł ten będzie równoważny tytułowi specjalisty w określonej dziedzinie pielęgniarstwa albo dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia w Polsce.
Nowe rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.