Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) podsumowało najważniejsze osiągnięcia minionego roku, który zbiegł się z jubileuszem 70-lecia działalności Towarzystwa.
Pełne uruchomienie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia (NPChUK) to jeden z kluczowych i skutecznie zrealizowanych punktów „Dekalogu polskiej kardiologii”.
„Jednym z naszych największych sukcesów było uruchomienie NPChUK, co stało się możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia. To kluczowy krok w poprawie opieki nad pacjentami kardiologicznymi w Polsce” – twierdzi prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Znacząco przyspieszyły prace nad uzyskaniem aprobaty dla kardiologów w kwestii interpretacji angiografów KT. Powstał gotowy projekt Narodowego Programu Leczenia Wstrząsu Kardiogennego, który zostanie przekazany do zaopiniowania Krajowej Radzie ds. Kardiologii.
W ramach prac nad realizacją celów z „Dekalogu polskiej kardiologii” stworzono zalecenia dotyczące badań genetycznych dla dziedzicznych chorób układu krążenia, które są efektem współpracy między PTK, Polskim Towarzystwem Genetyki Człowieka oraz organizacjami pacjenckimi.
„Potrzebujemy większego wsparcia dla badań genetycznych, zwłaszcza w populacji dzieci i osób z nadciśnieniem tętniczym. W tym celu współpracujemy też z europejskimi centrami. Powstał pomysł, ale stworzyć taki światowy rejestr. Planowany światowy rejestr pacjentów to krok, który pozwoli nam jeszcze lepiej monitorować te schorzenia” – wskazała prof. Joanna Kwiatkowska, przewodnicząca Sekcji Kardiologii Dziecięcej PTK.
W znacznym stopniu zintensyfikowano działania wspierające rozwój kardiologii dziecięcej, zwiększając świadomość zarówno lekarzy, jak i pacjentów. W tym zakresie PTK m.in. organizowało spotkania z organizacjami reprezentującymi najmłodszych pacjentów, aby wspólnie pracować nad najważniejszymi kierunkami dalszych działań. Rok ten był również okresem wewnętrznych zmian w PTK. Przygotowano statut i założenia do działalności Fundacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także kontynuowano prace nad aktualizacją struktury i statutu Towarzystwa.
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne pracowało w mijającym roku w dużej mierze w ramach wsparcia kardiologii dziecięcej, co pozwoliło na zintensyfikowanie działań w tym obszarze. Dr Maria Miszczak-Knecht, pełnomocnik Zarządu PTK ds. kardiologii dziecięcej zaznaczyła, że „każdego roku w Polsce rodzi się około 3–3,5 tysiąca dzieci z wadami serca. Tymczasem mamy zaledwie 180 kardiologów dziecięcych. Współpraca z pacjentami i organizacjami pozwoliła nam szerzej uświadomić społeczeństwu ogrom potrzeb tej grupy”.
A jak przebiegają prace nad ustawą dotyczącą Krajowej Sieci Kardiologicznej, w ramach której powstanie Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej (EKOK)?
„Karta ta będzie cyfrowym rejestrem procesu leczenia pacjenta, co pozwoli na ocenę jakości opieki i lepszą koordynację działań” – zapowiada Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia.
Założenia i prace nad ustawą opracowała i aktywnie prowadzi Krajowa Rada ds. Kardiologii wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i dyrektorem Korbińskim. Przewodniczącą Krajowej Rady jest Prof. Janina Stępińska, na co dzień pełniąca funkcję dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii. Prof. Janina Stępińska wskazała, że polska kardiologia jest na bardzo wysokim poziomie, ale konieczne jest uporządkowanie systemu i koordynacja opieki.
„Pomoże to wprowadzać najnowocześniejsze rozwiązania, ale przede wszystkim pozwoli ocenić jakość. I to właśnie jakość będzie premiowana w finansowaniu ośrodków zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Kardiologicznej” – podkreśla prof. Stępińska.
W ramach podsumowania prof. Robert Gil ogłosił, iż przyszły rok będzie poświęcony genetyce obrazowej. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne planuje położenie większego nacisku na rozwój tej dziedziny i szeroko zakrojoną dyskusję w tym zakresie.
„Realizujemy naszą misję jaką jest bycie aktywnym uczestnikiem zmian w systemie i będziemy to kontynuować” – dodał prezes PTK.