Pomimo miesięcy sprzeciwu branży biofarmaceutycznej Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Catalent przez Novo Holdings. Decyzja Federalnej Komisji Handlu FTC dotycząca tej fuzji ma zostać wydana jeszcze w grudniu br. i analitycy także spodziewają się zgody. Transakcja ma wartość 16,5 mld dolarów.
Komisja Europejska stwierdziła, że umowa przejęcia nie narusza żadnych regulacji antymonopolowych argumentując to tym, że w branży farmaceutycznej istnieje dużo możliwości zaopatrzenia firm w peny i tabletki doustne. Wymieniono tu takie firmy jak Thermo Fisher, Vetter i Pfizer CentreOne, które mogą stanowić alternatywne źródła zaopatrzenia dla byłych klientów Catalent zwłaszcza w peny i wstępnie napełniane strzykawki jednorazowe.
Catalent jest bowiem firmą istotną w łańcuchu produkcyjnym leków, nawet dla największych koncernów farmaceutycznych, oferując usługi badań klinicznych w zakresie leków biologicznych terapii komórkowej i genowej oraz prac komercyjnych, jak wytwarzanie i pakowanie stałych i ciekłych postaci leków.
Według KE, jeśli chodzi o rynek leków przyjmowanych doustnie, przejęcie Catalent nic nie zmieni. Potencjalnych źródeł pakowania leków w postaci stałej dla koncernów i firm farmaceutycznych jest bowiem sporo – na rynku jest dużo CDMO, czyli firm oferujących kompleksowe usługi wytwarzania, pakowania i dystrybucji leków na zlecenie, a firmy farmaceutyczne mogą zmieniać partnerów produkcyjnych.
Transakcja została zatwierdzona bez żadnych warunków, które wymagałyby od firm pozbycia się aktywów lub wprowadzenia innych zmian.
Novo Holdings ogłosiło o umowie przejęcia Catalent w lutym br. oraz o zaplanowanej sprzedaży do Novo Nordisk trzech zakładów napełniania i przygotowania form stałych leków we Włoszech, Belgii i USA za 11 mld dolarów. Po zatwierdzeniu tej transakcji Novo Nordisk ma zwiększyć produkcję leków GLP-1, która zmagała się z wąskimi gardłami w łańcuchu wytwarzania i dystrybucji. Nowo nabyte zakłady Catalent mają być prowadzone jako niezależne firmy CDMO.
Transakcja z Novo Holdings spowodowała na rynku farmaceutycznym spore poruszenie i protesty: organizacje branżowe twierdziły, że tworzy ona warunki do powstania monopolu, zaś koncern Eli Lilly zażądał od FTC wręcz zablokowania transakcji „ze względu na jej antykonkurencyjny charakter”. FTC kilkakrotnie opóźniała datę decyzji po zażądaniu dodatkowych informacji od Novo Holdings i Catalent, jednak po obecnej decyzji Komisji Europejskiej, według analityków zapewne także wyrazi swoją zgodę, mimo sprzeciwu branży.
Marek Meissner, ISBiznes