Startup Retro Biosciences pozyskał 1 mld dolarów finansowania na badania nad przedłużeniem życia przy zastosowaniu sztucznej inteligencji. Głównym inwestorem jest dyrektor naczelny OpenAI Sam Altman.
Altman przekazał na początku 180 mln dolarów na samo założenie startupu, co czyniło go jednym z najlepiej wyposażonych w kapitał początkowy startupów w historii. Zobowiązał się też do znacznie większych inwestycji w serii A. Poza Altmanem firma chce pozyskać innych inwestorów i prowadzi rozmowy z funduszami rodzinnymi, majątkowymi różnych państw (mowa jest m.in. o Norwegii) oraz inwestorami venture capital i amerykańskimi centrami danych. Chodzi bowiem o hiperskalowanie by zapewnić moc obliczeniowa konieczną dla uruchamiania modeli AI, które będą użyte do tworzenia i testowania modeli białek i ich terapii.
OpenAi i Retro Biosciences stworzyły bowiem model AI, który projektuje białka oraz na podstawie ich analizy szuka sposobu na przekształcenie różnego typu komórek komórki macierzyste, co może odwrócić proces starzenia.
Startup biotechnologiczny ma już gotowe trzy leki wymagające badań klinicznych, w tym potencjalnej terapii choroby Alzheimera. Badania te mają być przeprowadzone w Australii jeszcze w obecnym roku. Inne leki mają „odmładzać” komórki krwi oraz neurony w mózgu, przy czym, jak stwierdził Joe Betts-LaCroix, dyrektor generalny Retro Biosciences i bliski powiernik Altmana, wcześniej pracujący dla Google, „celem jest zmniejszenie ludzkiego cierpienia”.
„Jeśli ktoś zachoruje na Alzheimera, nie ma znaczenia, jakie masz zasoby. Wiesz, jeśli jesteś jak Joe Biden, Elon [Musk] lub ktokolwiek inny, możesz wypisać tak duży czek, jak chcesz, każdemu, a nikt nie wie, jak to wyleczyć” – stwierdził w wypowiedzi dla Financial Times.
Następne dwa leki mają też być terapiami komórkowymi. Jedna z nich ma być również ukierunkowana na chorobę Alzheimera – najczęstszą postać demencji, na którą cierpi ponad 55 mln osób na całym świecie. Chodzi w niej o zastąpienie zaatakowanych komórek mózgowych mikrogleju, techniką, która według Joe’go Betts-LaCroix jest „trochę bardziej science fiction, ale niezwykle skuteczna”. Trzecia to terapia „wymiany” starzejących się ludzkich komórek na macierzyste.
„Jeśli masz 85 lat i poddasz się tej terapii możesz zastąpić komórki macierzyste krwi tymi, które są w wieku zerowym, a następnie rozprzestrzenią się i wyprodukują całą twoją krew. W zasadzie to tak, jakby 80% wszystkich twoich komórek stało się w wieku zerowym” – stwierdził Betts-LaCroix.
W zarządzie znalazł się także włoski finansista Sandro Salsano prowadzący fundację rodzinną z siedzibą w Panamie. Kieruje on w Retro Biosciences zbiórką funduszy.
Firma ma nadzieję na skrócenie średniego czasu od wyizolowania odpowiednich białek do opracowania leku do 10 lat. Joe Betts-LaCroix twierdzi, że lek może się już pojawić w drugiej połowie lat 20., bowiem partnerstwo z OpenAI przyspieszy cały proces. Model oparty na danych biologicznych miałby sugerować techniki przeprogramowania komórek, co zmniejszyłoby tempo ich starzenia.
Współpraca z Retro Biosciences jest też istotna dla OpenAI, ułatwiając wprowadzenie sztucznej inteligencji opracowywanej przez tę firmę do biotechnologii.
„Wiesz, że robisz postępy w kierunku AGI [sztucznej inteligencji ogólnej], gdy twoje modele są w stanie dokonać odkryć, których ludzie nie byliby w stanie dokonać sami” – zauważył Betts-LaCroix.
Jednak nie tylko OpenAI inwestuje w firmy, które mają wydłużyć czas ludzkiego życia oraz okres życia w zdrowiu przy pomocy sztucznej inteligencji. Jak stwierdził Demis Hassabis, założyciel Isomorphic Labs, startupu zajmującego się tworzeniem nowych leków należącego do Google, terapia zaprojektowana dla tego startupu przez AI znajdzie się w fazie testów do końca obecnego roku.
Dyrektor generalny Amazon Jeff Bezos wspiera z kolei firmę Altos, która w 2022 roku pozyskała 3 mld dolarów. Betts-LaCroix stwierdził, że Altos ma „genialne umysły i godne podziwu długoterminowe cele badawcze”, ale ma nadzieję, że Altman wraz z nim na podstawie doświadczeń z akceleratora technologicznego Y Combinator dzięki „szybkiemu zorientowanemu na działaniu, skoncentrowanemu na celu nastawieniu” osiągną szybciej wyniki, czyli gotowe do wprowadzenia terapie.
Marek Meissner, ISBiznes.pl