Bezpieczeństwo lekowe pod lupą NIK

linia produkcyjna tabletek, pracownik pokazuje na swojej ręce tablektki

W wyniku kompleksowych analiz, mając na względzie istotne zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) podjęła decyzję o rozpoczęciu kontroli doraźnej, której celem jest weryfikacja ryzyk braku bezpieczeństwa lekowego.

Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące:

zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów,
nielegalnego wywozu niektórych grup leków za granicę;
działalności Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych;
braku strategii Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do sektora aptecznego i prac Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

Analizie poddane będą także nieprawidłowości wskazane w toku rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, zakończonej wyrokiem z dnia 18 września 2024 r., w którym stwierdzono niezgodność z Konstytucją RP przepisów art. 2 i art. 12 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1859), czyli zmian do prawa farmaceutycznego, określanych jako „Apteka dla Aptekarza 2.0”.

Przedmiotem kontroli będzie również realizacja wniosków pokontrolnych NIK, których – jak stwierdzono w toku badania – nie realizowano w znakomitej większości pomimo upływu kilku lat.

Kontrolerzy NIK dokonają również badania prawidłowości realizacji zadań powierzonych Naczelnej oraz Okręgowym Izbom Aptekarskim w toku postępowań administracyjnych, dotyczących zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych.