Cena emisyjna w ofercie publicznej Diagnostyki ustalona na 105 zł

widok ogólny laboratorium Diagnostyka

Cena emisyjna w ofercie publicznej Diagnostyki została ustalona na 105 zł, tj. na poziomie ceny maksymalnej, podała spółka. Oznacza to, że wartość oferty wyniesie blisko 1,7 mld zł. Inwestorom zaoferowano pełną pulę 16 147 124 istniejących akcji posiadanych przez LX Beta S.à r.l. – podmiot kontrolowany przez MidEuropa III Management Limited.

„Jesteśmy po procesie book-buildingu i intensywnym roadshow, w którym mieliśmy okazję spotkać się z wieloma inwestorami. Był to dla nas czas wytężonej pracy, jednak jesteśmy zadowoleni z rezultatów. Oczywiście na ostateczne podsumowanie IPO przyjdzie czas po przydziale akcji, jednak już teraz mogę stwierdzić, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród zagranicznych i polskich inwestorów instytucjonalnych, jak i inwestorów indywidualnych. Inwestorzy doceniają skalę naszego biznesu, mocną pozycję rynkową, a także silny wzrost organiczny” – skomentował współzałożyciel i prezes Diagnostyki Jakub Swadźba, cytowany w komunikacie.

„Po trzynastu latach partnerstwa z prowadzoną przez założycieli firmą Diagnostyka, jesteśmy zadowoleni pozytywnym odbiorem Spółki przez inwestorów na rynku giełdowym. To IPO należy do największych w regionie exitów private equity na giełdzie i potwierdza wyjątkową strategiczną wartość, którą zarząd zbudował przy naszym wsparciu” – dodał head of healthcare i partner w MidEuropa Matthew Strassberg.

W ramach IPO zaoferowanych zostało 16 147 124 istniejących akcji posiadanych przez akcjonariusza sprzedającego, które po przeprowadzeniu oferty będą reprezentować 47,83% kapitału zakładowego Spółki oraz 32,50% głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałe akcje są w posiadaniu założycieli spółki, członka rady nadzorczej spółki oraz członka kadry zarządzającej, którzy nie będą sprzedawać akcji w ofercie. Wszystkie akcje miały podwójne prawo głosu przed IPO; jednak po IPO podwójne prawo głosu zostanie zachowane jedynie przez założycieli, a wszystkie pozostałe akcje zostaną przekształcone w akcje zwykłe. Po IPO założyciele będą posiadać akcje reprezentujące łącznie 47,19% kapitału zakładowego spółki oraz 64,12% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, wskazano w komunikacie.

„Poza określeniem ceny za akcję, ustalono również liczbę akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów. Inwestorom indywidualnym zostało zaoferowanych 800 000 akcji, stanowiących 4,95% łącznej liczby akcji oferowanych w IPO. Natomiast inwestorom instytucjonalnym zaoferowano pozostałe 15 347 124 akcji oferowanych. Przydział akcji zaplanowany jest na 5 lutego 2025 r. Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 17 825 553 istniejących akcji spółki, w tym wszystkich akcji zaoferowanych w IPO. Giełdowy debiut planowany jest na 7 lutego 2025 r.” – czytamy dalej.

Grupa Diagnostyka podaje, że jest liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce, dysponując rozbudowaną siecią obejmującą ponad 1 100 własnych punktów pobrań krwi, 156 laboratoriów diagnostycznych oraz 19 pracowni diagnostyki obrazowej.

(ISBnews)