Co trzecia szkoła wzięła udział w programie szczepień przeciw HPV

szczepienie dzieci

W pierwszych trzech miesiącach do programu szczepień przeciw HPV w szkołach przystąpiło 36% szkół w Polsce, zaszczepiono 61 tys. dzieci. Celem Ministerstwa Zdrowia jest wyszczepienie 60% młodzieży do końca 2028 roku.

„Przeszliśmy przez kamień milowy, teraz musimy skupić się na edukacji społeczeństwa, która jest na tym etapie kluczowym elementem, aby wzrosła wyszczepialność. Ogromnym pozytywem realizacji programu jest bardzo sprawne i bezproblemowe wdrożenie realizacji programu w szkołach. Mamy nadzieję, że pozytywne doświadczenia 36% szkół przełoży się na realizację szczepień w pozostałych placówkach” – informuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najczęściej przenoszonych wirusów drogą płciową i jest poważnym problemem zdrowotnym, odpowiedzialnym za wiele nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu oraz jamy ustnej i gardła. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie wirusa. Szacuje się, że niemal 80% aktywnych seksualnie osoba ulegnie zakażeniu HPV co najmniej raz w życiu. Większość zakażeń ma charakter przemijający. U osób, których organizm nie usunie wirusa, długotrwałe zakażenie może prowadzić po latach do choroby nowotworowej. Skuteczność szczepień przeciw HPV w zapobieganiu zakażeniom i powiązanym z nimi chorobom została potwierdzona w licznych badaniach naukowych.

„Szczepienia przeciw HPV to jedno z najskuteczniejszych narzędzi profilaktyki nowotworowej. Umożliwiają ochronę zdrowia całej populacji, zwłaszcza młodzieży, jeszcze zanim pojawi się ryzyko zakażenia. Wprowadzenie powszechnych szczepień w Polsce to milowy krok w walce z chorobami nowotworowymi” – podkreśla prof. Adam Antczak.

Zgodnie z informacjami, które na bieżąco wpływają od koordynatorów lokalnych wynika, że znaczna część szkół w dalszym ciągu prowadzi akcję informacyjną, co zapowiada zgłaszanie się kolejnych placówek do szczepień

Zgodnie z danymi przekazanymi 13 grudnia przez Głównego Inspektora Sanitarnego, na dzień 1.12.2024 r. udział w programie szczepień przeciw HPV zadeklarowało 5 tys. szkół podstawowych co stanowi 36% wszystkich placówek. Udział placówki szkolnej w programie daje możliwość sprawnego zaszczepienia dzieci, lecz ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie szczepienia.

Z danych wynika, że blisko 107 tys. rodziców uczniów w wieku 9-14 lat zadeklarowało udział w programie.

W gestii dyrektora i rodzica pozostaje decyzja co do obecności rodzica w szkole podczas szczepienia dziecka. Rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę. Podczas składania „Deklaracji przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczącej szczepienia przeciw HPV w szkole” rodzic wyraża zgodę na szczepienie dziecka bez jego obecności w szkole.

Choć wirus HPV jest najczęściej kojarzony z rakiem szyjki macicy, u mężczyzn może prowadzić do rozwoju raka odbytu, gardła i innych nowotworów. Szczepienie chłopców zmniejsza również transmisję wirusa w populacji, co chroni przed zakażeniem innych. Zgodnie z danymi do 4 grudnia w szkołach zaszczepiło się 61 tys. dzieci. Szczepienie wykonywane jest zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, jednakże większy odsetek zaszczepionych jest w grupie żeńskiej (54% zaszczepionych to dziewczynki, blisko 32,7 tys. dzieci). Najchętniej szczepiącą grupą wiekową, są jedenasto- i dwunastolatkowie.