Po niepowodzeniach w połowie badań fazy klinicznej eksperymentalnego leku na schizofrenię, emraclidyny, AbbVie poinformowała, że jest zmuszona odpisać 3,5 mld dolarów z tytułu przeceny aktywów i „obniżenia szacowanych przyszłych przepływów miesięcznych”. Emraclidyna była głównym elementem przejęcia firmy Cerevel. Zatwierdzona jeszcze we wrześniu ubiegłego roku miała stać się blockbusterem AbbVie. Analitycy widzieli w niej jednego z największych konkurentów Cobenfy, blockbustera na tym rynku.
Cobenfy został opracowany przez startup Karuna Therapeutics przejęty w grudniu 2023 r. przez Bristol Myers Squibb za 14 mld dolarów. W tym samym grudniu AbbVie za 8,7 mld dolarów kupił Cerevel.
Jednak przejęcie Cerevel nie jest całkowitą klęską dla AbbVie. Co prawda z emraclidyną się nie udało, ale inna eksperymentalna terapia – przeznaczona do leczenia choroby Parkinsona, tavapadon, poradziła sobie z badaniami w III fazie klinicznej i zapowiada się na blockbuster. Jeszcze w tym roku AbbVie planuje złożyć wniosek o zatwierdzenie leku.
Tymczasem rywal AbbVie – koncern Eli Lilly – też rozgląda się za potencjalnymi blockbusterami. Firma nawiązała współpracę z funduszem venture capital Andreessen Horowitz w sprawie utworzenia wspólnie nowego funduszu biotechnologicznego o wartości 500 mln dolarów. Co ciekawe, kapitał dla inicjatywy nazwanej The Biotech Ecosystem Venture Fund zapewni koncern a nie fundusz. Ten zaś zainwestuje w „platformy terapeutyczne i najnowocześniejsze firmy technologiczne” i ma być „uzupełniającym źródłem kapitału do tradycyjnego finansowania venture”, które ma rozdzielać pieniądze na biotechnologię.
Obie firmy często współpracowały w rundach finansowania prywatnego, zaś firmy farmaceutyczne często korzystały z niezależnych spółek jonit venture. Eli Lilly ma zaoferować na wczesnym etapie działania dostęp do swoich zasobów grupy Catalyze360, które obejmują Gateway Labs i ExplorR&D.
„Dzięki Biotech Ecosystem Fund możemy jeszcze bardziej zwiększyć skalę naszej pracy, aby umożliwić przedsiębiorcom szybsze dostarczanie pacjentom terapii transformacyjnych” – stwierdziła w komunikacie prasowym Nisha Nanda, wiceprezes grupy Catalyze360.
Inne koncerny nawiązują zresztą podobne współprace zarówno z funduszami joint ventures, jak i mniejszymi firmami farmaceutycznymi. I tak Pfizer w 2023 r. nawiązał współpracę z Flagship Pioneering, co pomogło w opracowaniu 10 leków w ramach portfolio firm Flagship. Obaj partnerzy wnieśli do projektu po 50 mln dolarów.
Co ciekawe, jeszcze przed partnerstwem z Pfizerem, Flagship współpracował z Novo Nordisk zawierając z duńskim koncernem szeroko zakrojoną umowę skupioną na lekach kardiometabolicznych. Pierwsze efekty tej współpracy zaprezentowano rok temu, przy czym uruchomiono dwa programy nowych terapeutyków, w których uczestniczyły też inne firmy – Omega Therapeutics i Cellarity, które mają doprowadzić do wdrożenia eksperymentalnych leków opracowanych przez Flagship i Novo Nordisk.
Marek Meissner ISBiznes.pl