Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji serca z użyciem technologii elektroporacji

30 stycznia 2025 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie, w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo- Zatorowej, zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Jakuba Barana – jako pierwszy w Polsce – przeprowadził 2 zabiegi ablacji serca przy użyciu najnowocześniejszej technologii elektroporacji. Pacjenci (kobieta l.73 i mężczyzna l. 56 ) cierpieli na migotanie przedsionków. W trakcie zabiegu wykorzystano system do jednoczesnego mapowania oraz ablacji, z możliwością śródoperacyjnego wyboru między dwoma rodzajami energii PFA lub energii RF (fale o częstotliwości radiowej). Elektroporacja (PFA) w trakcie zabiegu wykorzystuje ultrakrótki duży ładunek elektryczny, powodujący „nie-termiczne” uszkodzenie komórek mięśnia sercowego w miejscu aplikacji.

„Nasi pacjenci byli dotychczas leczeni zachowawczo z powodu migotania przedsionków. Dzięki nowej technologii udało się bezpiecznie zmodyfikować podłoże w sercu dla tej arytmii. To rozwiązanie, które zastosowaliśmy jako pierwsi w Polsce jest szczególnie istotne w przypadku chorych, którzy właśnie z powodu nawracającej arytmii muszą być poddawani ponownym zabiegom. To dla nich najskuteczniejsze leczenie” – podkreśla dr hab. n. med. Jakub Baran.

Wykorzystanie cewnika Sphere-9 zapewnia powyżej 80% skuteczności w powstrzymaniu nawrotów arytmii przedsionkowych w obserwacji rocznej (badanie opublikowane w EUROPACE* oraz NATURE MEDICINE**). Polska stała się 2. krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i 14. na świecie, w którym takie zabiegi są wykonywane.

Na zaburzenia rytmu serca cierpi ponad milion Polaków. Co 5. senior w wieku 65+ choruje na migotanie/trzepotanie przedsionków, co jest najczęstszą formą arytmii serca. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz śmiertelność. Najbardziej skuteczną metodą w zapobieganiu nawrotów migotania przedsionków jest ablacja.

Fot: Medtronic