30 stycznia 2025 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie, w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo- Zatorowej, Zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Jakuba Barana – jako pierwszy w Polsce – wykona zabieg ablacji serca przy użyciu najnowocześniejszej technologii elektroporacji. Zostanie zastosowany system do jednoczesnego mapowania oraz ablacji, z możliwością śródoperacyjnego wyboru między dwoma rodzajami energii PFA lub energii RF (fale o częstotliwości radiowej). Elektroporacja (PFA) w trakcie zabiegu wykorzystuje ultrakrótki duży ładunek elektryczny, powodujący „nie-termiczne” uszkodzenie komórek mięśnia sercowego w miejscu aplikacji.
„Stosując pierwszy tego rodzaju cewnik, stworzyliśmy szczegółową mapę serca, z dokładnym wskazaniem miejsca, gdzie będziemy dostarczać energię, co ma przeciwdziałać powstawaniu arytmii. Ta terapia otwiera nowe możliwości leczenia pacjentów, którym wcześniej nie można było pomóc ze względu na specyfikę ich zaburzeń rytmu serca” – podkreśla Jakub Baran.
Wykorzystanie cewnika Sphere-9 zapewnia powyżej 80% skuteczności w powstrzymaniu nawrotów arytmii przedsionkowych w obserwacji rocznej (badanie opublikowane w EUROPACE* oraz NATURE MEDICINE**). Polska jest 2. krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i 14. na świecie, w którym takie zabiegi są wykonywane.
Na zaburzenia rytmu serca cierpi ponad milion Polaków. Co 5. senior w wieku 65+ choruje na migotanie/trzepotanie przedsionków, co jest najczęstszą formą arytmii serca. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz śmiertelność. Najbardziej skuteczną metodą w zapobieganiu nawrotów migotania przedsionków jest ablacja.