27 lutego 2025 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed, podczas którego miały miejsce wybory do zarządu, po zakończonej 3 letniej kadencji. Do jednoosobowego zarządu i pełnienia roli prezesa została ponownie wybrana Marta Winiarska.
Walne Zgromadzenie Związku BioInMed, składające się z 12 Członków Regularnych Związku tj: Ardigen, Captor Therapeutics, Celon Pharma, Famicord Tx, GynCentrum, JJP Bilogics, Medicofarma Biotech, Molecure, Pure Biologics, Ryvu Therapeutics, Selvita oraz WPD Pharmaceuticals wybrało po raz kolejny prezesa organizacji. Po upływie 3 letniej kadencji, pełnienie tej roli ponownie przypadnie dotychczasowej prezes Marcie Winiarskiej, która od samego początku tj. od października 2021 roku rozwija związek branżowy BioInMed, nakierowany na budowę ekosystemu pozwalającego na dynamiczny rozwój branży biotechnologii medycznej w Polsce.
Związek kreując ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacji medycznych współpracuje z kluczowymi resortami, a także Agencją Badań Medycznych, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju czy Polską Agencją Inwestycji i Handlu i innymi podmiotami administracji rządowej, a także z instytucjami otoczenia biznesowego m.in. klastrem Nowych Technologii Medycznych NTMed czy Giełdą Papierów Wartościowych. BioInMed jest również członkiem zespołu powołanego w celu wsparcia implementacji Rządowego Planu Sektora Biomedycznego, koordynowanego przez ABM.
Marta Winiarska, wybrana ponownie na prezesa Związku, z wykształcenia jest prawnikiem, a z doświadczenia managerem, ekspertem ochrony zdrowia i sektora farmaceutycznego. Absolwentka wydziału prawa na Uczelni Łazarskiego (fakultet ochrony własności intelektualnej), a także studiów podyplomowych z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej. Ukończyła również podyplomowo Akademię Public Relations.
Od wielu lat związana z tematami gospodarczymi, innowacjami i ochroną zdrowia. Na początku swojej ścieżki zawodowej była dziennikarką Polskiego Radia Trójka. W kolejnych latach rzecznik prasowy, doradca, szef działów gospodarczych i healthcare w agencjach PR.
Współpracowała blisko z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Środowiska przy projektach nakierowanych na akcelerację start-upów i innowacyjnych MŚP oraz ekspansję międzynarodową polskich przedsiębiorców m.in. w Wielkiej Brytanii, Chinach, Rosji, Niemczech, Czechach. Współorganizowała Polsko- Amerykański Tydzień Innowacji w Kalifornii w 2014 roku.
Przez 5 lat kierowała działaniami public affairs i public relations w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, reprezentując organizację m.in. w Parlamencie, na Radzie Dialogu Społecznego, na konferencjach branżowych oraz w mediach.
„Ostatnie 3 lata były dla Związku BioInMed bardzo intensywne. To był czas tworzenia i implementowania Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego, planowania i wdrażania nowej perspektywy finansowania unijnego FENG, konkursów Agencji Badań Medycznych, organizacji dwóch edycji dużej konferencji branżowej PHASE, uruchomienia nowych kierunków studiów angażujących ekspertów naszych firm członkowskich.
Wydarzyło się bardzo wiele, ale jeszcze więcej jest do zrobienia, ponieważ polski system wciąż wymaga wielu zmian – tak mentalnych, jak i organizacyjnych, abyśmy rzeczywiście mogli w świecie konkurować naszymi przewagami technologicznymi, a nie tanią siłą roboczą. Wydaje się, że decydenci są coraz bliżej zrozumienia jak ważne są sektory deep-tech, takie jak biotechnologia medyczna dla przyszłego rozwoju gospodarki, jednak wciąż napotykamy kolejne przeszkody w realizacji strategicznych celów. Jest mi niezmiernie miło, że nasze spółki członkowskie mi ponownie zaufały i że będę mogła kontynuować tę ważną misję” – podkreśla Marta Winiarska.