Polacy i ich nawyki – czy naprawdę wiemy, co szkodzi naszym zębom?

SEG 2025

Zdrowy uśmiech to klucz do dobrego samopoczucia i pewności siebie, ale czy Polacy rzeczywiście wiedzą, jak prawidłowo dbać o zęby? Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, przypadającego na 20 marca, firma Haleon, producent past do zębów Sensodyne, Parodontax, Aquafresh oraz produktów do protez Corega, przeprowadziła badanie* dotyczące nawyków Polaków i ich wiedzy na temat ich higieny jamy ustnej. Efekt? Aż 87% z nas popełnia podstawowy błąd, płucząc jamę ustną wodą po szczotkowaniu – co osłabia działanie fluoru chroniącego szkliwo.

Regularna dbałość o zęby i kontrole dentystyczne to nie tylko kwestia estetyki. Skutki nieprawidłowej higieny jamy ustnej i związane z nią zapalenie przyzębia są bowiem bardzo poważne. Mogą przyczynić się do wystąpienia cukrzycy czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego jak udar mózgu czy zawał serca. A co jeśli zęby są nadwrażliwe?

„Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka wielu Polaków, ale często jest ignorowany. Niemal 70% z nas zmaga się z nadwrażliwością, a aż dwie trzecie tej grupy nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Odsłonięta zębina może sprawiać, że codzienne czynności, takie jak picie gorącej kawy czy zimnych napojów stają się bolesne i nieprzyjemne. Dlatego tak ważne jest, aby używać odpowiednich past do zębów i regularnie odwiedzać dentystę, by uniknąć dalszych problemów” – tłumaczy Robert Buda, dyrektor medyczny w Haleon.

Szacuje się, że 46% Polaków cierpiących na nadwrażliwość zębów lub problemy z dziąsłami nie stosuje specjalistycznych past do zębów. Dodatkowo, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest używanie pasty dostosowanej do wieku dziecka – 30% rodzin z małymi dziećmi nie wybiera produktów przeznaczonych dla najmłodszych.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków higieny jamy ustnej u swoich dzieci. Już od najmłodszych lat warto uczyć je regularnego szczotkowania zębów rano i wieczorem, stosując odpowiednią ilość pasty z fluorem. Specjaliści zalecają, aby do 7–8. roku życia rodzice szczotkowali dziecku zęby, jednocześnie stopniowo ucząc je samodzielnej higieny jamy ustnej. Dzięki temu maluchy wyrabiają właściwe nawyki, które zaprocentują w przyszłości zdrowym uśmiechem.

Mimo że świadomość zdrowotna rośnie, wciąż istnieją pewne błędne przekonania. 56% Polaków uważa, że kawa z cukrem jest największym wrogiem szkliwa – tymczasem to kwaśne napoje, jak np. sok pomarańczowy, bardziej niszczą nasze zęby. Niestety tylko 25% badanych wie, że po ich wypiciu powinno się odczekać 30 minut przed szczotkowaniem, by uniknąć erozji szkliwa. Dlaczego? Szkliwo zębów zaraz po kontakcie z kwaśnym napojem staje się tymczasowo bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia. Jeśli zaczniemy szczotkować zęby od razu po wypiciu np. soku owocowego, możemy mechanicznie uszkodzić osłabione szkliwo.

„Polacy coraz lepiej dbają o higienę jamy ustnej – aż 75% z nas myje zęby dłużej niż 2 minuty. Rośnie też świadomość, że regularne wizyty u stomatologa to nie tylko kwestia zdrowych zębów, ale i ogólnej profilaktyki – już 64% badanych dostrzega w nich szansę na wykrycie innych schorzeń. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do kompleksowej troski o zdrowie” – dodaje Robert Buda.

Statystyki pokazują, że blisko połowa (43%) Polaków odwiedza dentystę przynajmniej raz w roku. Jednak aż 45% udaje się na wizytę dopiero wtedy, gdy pojawia się ból lub dyskomfort. Dlaczego tak się dzieje? 28% badanych nie widzi potrzeby regularnych kontroli, 27% odczuwa lęk przed wizytą, a 16% uważa je za zbędny wydatek.

* Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1088 osób. Termin realizacji: 31 stycznia – 2 lutego 2025. Metoda: CAWI

Kapitał na Zdrowie