Prof. Kwiatkowska: Ostatnie lata dla reumatologii były dobre (wideo)

„Ostatnie lata dla reumatologii były dobre. Udało się dokonać wielu rzeczy, które rzeczywiście ułatwiają pacjentom dostęp i efektywność leczenia. Najważniejsze dla mnie jest uruchomienie programu pilotażowego, o który się staram od 10 lat. To kompleksowa opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów, umożliwiający, skracający ścieżkę diagnostyczną, dająca pacjentowi możliwość w szybki sposób, w warunkach ambulatoryjny zdiagnozowanie chorób, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów” – powiedziała prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, w rozmowie z ISBnews.TV.

Jak podkreśla zwiększono dostępność pacjentów do innowacyjnych terapii, m.in. dostępne stało się leczenie dla dzieci chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

„To jest dobry okres, ale nie znaczy, że na tym zaprzestaniemy. Dużo rzeczy jest do zrobienia. Przede wszystkim poprawa opieki, czy zajęcie się jednostką chorobową taką jak osteoporoza, na którą choruje ponad 2 mln osób w Polsce. Śmiertelność z powodu złamań i powikłań złamań osteoporotycznych jest porównywalna do choroby nowotworowej, do udaru i do zawałów” – podkreśla.

Priorytetem dla konsultant krajowej są także choroby zwyrodnieniowe wynikające z otyłości, a pacjentów z chorobą otyłościową przybywa i „jest to ogromne wyzwanie”.

„Przybywa też pacjentów z dną moczanową, co wynika ze stylu życia i odżywiania się, bo praktycznie do wszystkich produktów jest dodawana fruktoza do tego spożywamy dużą ilość mięsa” – tłumaczy prof. Kwiatkowska. – „To oznacza, że chorób reumatycznych przybywa, musimy nawiązać współpracę z innymi specjalistami, bo obserwujemy zjawisko tzw. poliautoimmunizacji, czyli pojawienia się wielu chorób autoimmunologicznych nie tylko reumatycznych”.

Kapitał na Zdrowie