Firma Saxol, która opracowuje pierwszy na świecie lek zapobiegający neuropatiom obwodowym, uruchomiła kampanię crowdfundingową mającą na celu przyspieszenie rozwoju kandydata na lek.
Neuropatia nerwów obwodowych to częste zaburzenie, które polega na uszkodzeniu struktur komórek nerwowych oraz pojawieniu się związanych z tym dolegliwości chorobowych. Szacuje się, że nawet jedna na dziesięć osób powyżej 55 roku życia może doświadczać objawów wynikających z różnego typu neuropatii obwodowych. Neuropatie to także częsty skutek uboczny chemioterapii. Według szacunków dotyka ona prawie miliard pacjentów na świecie i nie ma na nią skutecznego lekarstwa.
„Aby opracować kandydata na lek, zwróciliśmy się do działającej w całej Europie platformy crowdfundingowej – CapitalCell, która zajmuje się ochroną zdrowia i do niej zgłaszane są projekty badawcze do dofinansowania. Za priorytet uznaliśmy leczenie neuropatii obwodowych wywołanych chemioterapią, które dotykają 70% pacjentów, aby poprawić tolerancję i skuteczność leczenia” – tłumaczy ISBzdrowie Philippe Bordeau, dyrektor generalny Saxol.
Wyniki dotychczasowych badań nad związkiem Carba1 są obiecujące. „100% nerwów i włókien nerwowych zostało zachowanych, gdy Carba1, nasz główny związek, był podawany jednocześnie z chemioterapią, podczas gdy 40% zostało zniszczonych bez Carba1” – podkreśla Bordeau.
„Badania kliniczne rozpoczną się w 2028 r., a do 2030 r. planowana jest sprzedaż leku koncernowi farmaceutycznemu w celu sfinalizowania projektu, uzyskania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu (MA) i komercjalizacji leków” – dodaje Philippe Bordeau.
Firma zakłada, że podczas kampanii uda się jej zebrać od 500 tys. do miliona euro.
Saxol to założony w 2024 roku we Francji startup typu deeptech założony przez zespół ekspertów w dziedzinie nauki, zarządzania i opracowywania leków.