Szczepienia przeciw HPV to kluczowy element profilaktyki onkologicznej, jednak rodzice napotykają trudności w zapisaniu na nie swoich dzieci. Okazuje się, że w wielu placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikację moje IKP nie jest dostępna. W praktyce oznacza to, że jedyną opcją zapisania dziecka na szczepienie pozostaje bezpośredni kontakt z przychodnią, co stanowi istotną barierę organizacyjną i czasową – alarmuje Fundacja Alivia.
To niepokojące w kontekście alarmująco niskiego poziomu wyszczepialności – obecnie wynosi on jedynie 12%, podczas gdy celem na rok 2028 jest osiągnięcie 60%.
Dlatego fundacja zwróciła się w tej sprawie do Wojciecha Demediuka z Departamentu e-Zdrowia. „W przesłanym piśmie wskazaliśmy, że od września ubiegłego roku rejestracja online stała się jedynie opcjonalnym narzędziem dla placówek POZ. W efekcie rodzice nie mogą szybko sprawdzić, gdzie dostępne są terminy szczepień, co znacząco utrudnia dostęp do programu” – czytamy w komunikacie.
Warto przypomnieć, że doadtkowo obserwujemy wzrost liczby nowotworów HPV-zależnych, w tym nowotworów głowy i szyi, gdzie liczba nowych rozpoznań w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 25%.
„W tej sytuacji kluczowe jest maksymalne uproszczenie procesu rejestracji na szczepienia.
W piśmie zwróciliśmy się z pytaniami:
Czy planowane są działania mające na celu obowiązkowe udostępnianie terminów na szczepienia przez IKP i mojeIKP?
Czy przewidziane są inicjatywy motywujące placówki POZ do udostępniania terminów online?
Apelujemy o ponowną analizę sytuacji oraz podjęcie działań ułatwiających rejestrację na szczepienia przeciw HPV. Sprawna organizacja procesu szczepień to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim skuteczny sposób na walkę z nowotworami HPV-zależnymi” – podsumowuje Alivia.